ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟ 2014-2015

Σας περιμένουμε, πιστοί πάντα στο ραντεβού μας, αρχές Σεπτεμβρίου για να ξεκινήσουμε και φέτος μια νέα αθλητική χρονιά με την προσθήκη νέων τμημάτων γυμναστικής.


Καλή Αθλητική Χρονιά!!!!


Ενημερωθείτε μέσω της ανακοίνωσής μας

ανακοινωση για εγγραφες 2014-2015.pdf


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ

Με τεράστια επιτυχία για τον σύλλογο μας ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αεροβικής Γυμναστικής που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Χολαργού το περασμένο Σαββατοκύριακο. Ο σύλλογος μας για πρώτη φορά συμμετείχε σε διοργάνωση του συγκεκριμένο αθλήμάτος κατεβάζοντας 5 αθλήτριες που αγωνίστηκαν στην κατηγορία Παγκορασίδων και κατάφερε να πλασαριστεί στις πρώτες θέσεις στην κατάταξη της κατηγορίας.

Συγκεκριμένα: η Δρίβα Αιμιλία κατέκτησε στο γενικό αγώνα την 8η θέση και κατάφερε να περάσει στα Τελικά της κατηγορίας Παγκορασίδων, την Κυριακή, κατακτώντας επίσης την 8η θέση.

Η Βεζύρη Ζωή έλαβε την 10η θέση στο Γενικό αγώνα, η Φραγκιαδουλάκη Ελευθερία έλαβε την 20η θέση, η Σοφιάνοβα Αλίκη κατέκτησε την 24η θέση και η Δραγάτη Σοφιάννα την29η θέση μεταξύ 53 αθλητριών που συμμετείχαν στον αγώνα.

Στο τρίο παγκορασίδων συμμετείχαν οι αθλήτριες μας Βεζύρη Ζωή, Δρίβα Αιμιλία και Σοφιάνοβα Αλίκη και κατέκτησαν την 4η θέση.

Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες!!!!!!

αεροβική πανελλήνιο 2014 1.JPGαεροβική πανελλήνιο 2014.JPGαεροβική πανελλήνιο 2014 2.JPG


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ

Η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία διοργανώνει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αεροβικής Γυμναστική στις 12-13/7/2014 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Χολαργού.

Σε αυτή τη διοργάνωση, όπου αποτελεί και την τελευταία για το πρώτο εξάμηνο του έτους, ο σύλλογος μας θα είναι παρών με την συμμετοχή 5 αθλητριών και του trio, πρόγραμμα που αποτελείται από τρεις αθλήτριες.

Οι αθλήτριες που θα συμμετέχουν ανήκουν στην κατηγορία Παγκορασίδων και είναι οι: Βεζύρη Ζωή, Δραγάτη Σοφιάννα, Δρίβα Αιμιλία, Σοφιάνοβα Αλίκη και Φραγκιαδουλάκη Ερη.

Ο αγώνας τους το Σαββάτο ξεκινά στις 11:00πμ ενώ την Κυριακή το trio θα αγωνιστεί στις 13:00μμ.


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας!!! 


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της ρυθμικής γυμναστικής για το α΄ εξάμηνο του έτους.

Οι μικρές μας αθλήτριες που αγωνίστηκαν στην κατηγορία παγκορασίδων, το Σαββατοκύριακο 27-28/6/2014 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ηλιούπολης, κατέκτησαν στο σύνθετο ομαδικό την 2η θέση με τον Δ.Α.Σ Δραπετσώνας και την 7η θέση με τον Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας.

Με τον Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας αγωνίστηκαν οι αθλήτριες:

Ανδρονίκου Μαρίνα 10η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Ά΄ χρονιάς

Βούσουλα Κατερίνα - Κανδρούλα 6η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς, 5η θέση στο Σχοινί, 5η θέση στο Στεφάνι & 7η θέση στη μπάλα

Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία 9η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Β΄ χρονιάς, 6η θέση στο Ελεύθερο, 4η θέση στη μπάλα

Λίλη Άλκηστις - Σπυριδούλα 6η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Β΄ χρονιάς, 2η θέση στο Ελεύθερο, 2η θέση στο σχοινάκι, 6η θέση στη μπάλα

Παυλίδου Ευσταθία 13η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς

Σωτηρίου Κωνσταντίνα 12η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Β΄ χρονιάς, 4η θέση στο Σχοινάκι

Τερζή Ελένη 21η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς


Με τον Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας αγωνίστηκαν:

Αβράμογλου Αλεξάνδρα - Χριστίνα 43η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς (αγωνίστηκε σε 3 από τα 4 όργανα)

Αντωνοπούλου Μυρτώ - Μαρία 16η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς, 7η θέση στο στεφάνι & 8η θέση στην μπάλα

Βλάσση Κατερίνα - Μαρία 19η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς

Μπούχλα Βιολέττα - Κωνσταντίνα 59η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς (αγωνίστηκε σε 2 από τα 4 όργανα)

Σκαρή Χρυσούλα 41η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς (αγωνίστηκε σε 3 από τα 4 όργανα)

Φραντζή Εύα - Μαρία 12η θέση στο Σύνθετο Ατομικό Α΄ χρονιάς.


Αναλυτικά τα αποτελέσματα: 

11ResultsTelikiFasiRGPagkorasidesNotos2014.pdf

2ο ομαδικό Δ.Α.Σ Δραπετσώνας.jpg

παγκορασίδες τελική 2014.jpg



ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία διοργανώνει την Τελική Φάση κατηγορίας Παγκορασίδων το Σαββατοκύριακο 28-29/6/2014 στο A' Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης (Διεύθυνση Εθνάρχου Μακαρίου & Ηρώς Κωνσταντοπούλου). Στον αγώνα θα συμμετάσχουν 33 σωματεία με πάνω από 100 συνολικά αθλήτριες.

Τα σωματεία μας θα λάβουν μέρος και σε αυτή την διοργάνωση με δύο πλήρεις ομάδες και συγκεκριμένα οι αθλήτριες που θα αγωνιστούν είναι:

Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Ανδρονίκου Μαρίνα, Βούσουλα Κατερίνα - Κανδρούλα, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Λίλη Άλκηστις - Σπυριδούλα, Παυλίδου Ευσταθία, Σωτηρίου Κωνσταντίνα, Τερζή Ελένη.


Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Αβράμογλου Αλεξάνδρα - Χριστίνα, Αντωνοπούλου Μυρτώ - Μαρία, Βλάσση Κατερινά - Μαρία, Μπούχλα Βιολετίνα - Κωνσταντίνα, Σκαρή Χρυσούλα, Φραντζή Εύα - Μαρία.


Σας παραθέτουμε το αναλυτικό πρόγραμμα του αγώνα - ορθή επανάληψη:

progr_delta.pdf


Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τις αθλήτριες!!!!



Cosmogym Gymnastics for All Festival and Contest

Για άλλη μια χρονιά ολοκληρώθηκε με τεράστια επιτυχία το 3ο Cosmogym Gymnastics for All Festival and Contest 2014 που διοργανώνει η Αθλητική Πολιτιστική Ένωση Γιτάνη στο Κλειστό Γυμναστήριο ΠεριστερίουΑπό το 2012 ακολουθώντας τις διεθνείς εξελίξεις στο πλαίσιο της διοργάνωσης γίνεται και το διαγωνιστικό μέρος με την επωνυμία Cosmogym Contest. Το διαγωνιστικό μέρος γίνεται βάσει των κανονισμών της F.I.G. (Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Γυμναστικής).

Ενόργανη, ρυθμική, ακροβατική, αεροβική, τραμπολίνο, μοντέρνος και κλασσικός χορός, τζαζ, φολκλόρ, με συνοδεία μουσικής ή όχι, με συνήθη ή ασυνήθιστα όργανα και ότι άλλο είδος γυμναστικής υπάρχει είναι τα στοιχεία που συνθέτουν τα προγράμματα του Φεστιβάλ.

Γυμναστικές ομάδες από συλλόγους, σχολεία, πανεπιστήμια, δήμους κτλ. από όλο τον κόσμο συμμετέχουν σ'αυτή την καταπληκτική γιορτή γυμναστικής.

Τα διάφορα πάρτυ, χάπενινγκ, που γίνονται κατά την διάρκεια του Φεστιβάλ συμπληρώνουν το πρόγραμμά του και δείχνουν ότι η Γυμναστική ενώνει τους νέους από όλο τον κόσμο χωρίς όρια και σύνορα.

Ο σύλλογος μας ήταν παρών και σε αυτή την τεράστια διοργάνωση με την Επίλεκτη ομάδα ρυθμικής γυμναστικής και κατέκτησε, στο αγωνιστικό μέρος της διοργάνωσης, την αργυρή θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Οι αθλήτριες που συμμετείχαν ήταν:Αγαλιώτη Ευαγγελία, Γιαννακοπούλου Μαριέττα, Δερτούζου Αγγελική, Θεοδοσίου Σοφία, Κερασίδη Ελένη, Κούτρα Γεωργία, Μαστρογιάννη Αγγελική, Παντού Καλλιόπη, Παπαιωάννου Ιωάννα, Παπαμιχαήλ Ευθυμία, Πατρίκου Κατερίνα, Παύλου Μαργαρίτα, Πετρομιχελάκη Μαρια - Ελένη, Πέτρου Δανάη, Πίνα Δέσποινα, Πλιακά Χρύσα, Σαλβάνου Αναστασία, Σοφιάνοβα Αλίσα, Τζαβάρα Χρυσάνθη, Τζώνη Όλγα, Τραμπαρή-Λάρδα Ε., Χριστίδου Ελένη.

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και προπονήτριες μας κ. Δενδρινού Μαργαρίτα και κ. Σάρδη Εύα.

Συγχαρητήρια στην διοργάνωση και ιδιαίτερα στον κ. Μάκη Σκουτέρη για την κατακληκτική και άρτια διοργάνωση του Φεστιβάλ.

Ραντεβού στο επόμενο Φεστιβάλ το 2015!!

 

-->επιλεκτο τμημα 2.jpg  επιλεκτο τμημα.jpg


Η ομάδα μας θα ολοκληρώσει τις φετινές εμφανίσεις της στο εξωτερικό με την συμμετοχή της στο Διεθνές τουρνουά Γυμναστικής FESTINAL DEL SOLE 29/6/20014 έως 4/7/2014 που θα γίνει στην κοντινή Ιταλία.

Οι αθλήτριες και προπονήτριες αναχωρούν το Σαββάτο 28/06/2014.


Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία και καλό ταξίδι!!!


Να απολαύσετε αυτή τη ξεχωριστή και μοναδική εμπειρία!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ

Μετά την πλούσια αθλητική δραστηριότητα που είχαν τα σωματεία μας στην ρυθμική και αεροβική τις δύο προηγούμενες εβδομάδες σας παρουσιάζουμε αναλυτικά τις επιτυχίες μας.

Στον Διασυλλογικό αγώνα κατηγορίας Παγκορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Χωριό στις 7-8/06/2014 κατακτήσαμε την 3η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τον Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ και τις αθλήτριες Ανδρονίκου Μαρίνα, Βούσουλα Κατερίνα- Κανδρούλα, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Λίλη Άλκηστις - Σπυριδούλα, Παυλίδου Έφη, Σωτηρίου Κωνσταντίνα, Τερζή Ελένη και την 8η θέση με τις μικρές μας αθλήτριες Αβράμογλου Αλεξάνδρα - Χριστίνα, Αντωνοπούλου Μυρτώ - Μαρία,  Βλάσση Κατερίνα - Μαρία, Μπούχλα Βιολέττα - Κωνσταντίνα, Σκαρή Χρυσούλα, Φραντζή Εύα - Μαρία του Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ.

Στο σύνθετο ατομικό της Β΄ χρονιάς Παγκορασίδων η Λίλη Άλκηστις κατέκτησε την 6η θέση με στο Ελεύθερο πρόγραμμα, στο Σχοινάκι και στο Στεφάνι, η Σωτηρίου Κωνσταντίνα ήταν στο Σχοινάκι, στο Στεφάνι και στη Μπάλα και η Κυριαζή Λυδία στο Ελεύθερο και στο Σχοινί ενώ στην Α΄ χρονιά Παγκορασίδων είχαμε την Ανδρονίκου Μαρίνα στο Στεφάνι, θέση στο Σχοινί, η Βούσουλα Κατερίνα θέση στο Σχοινί, Τερζή Ελένη θέση στο Στεφάνι και Παυλίδου Έφη θέση στη Μπάλα.


Δείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα:

Aποτελέσματα Σ. Ομαδικο Παγκορασίδων 2014.pdf

Aποτελέσματα Σ. Ατομικό-Οργανα Παγκορασίδων Δ1.pdf

Aποτελέσματα Σ. Ατομικό-Οργανα Παγκορασίδων Δ2 2014 .pdf

παγκορασιδες.jpg


Στον Διασυλλογικό αγώνα της Ε΄ κατηγορίας (προαγωνιστικό) που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Μοσχάτου το Σαββάτο 14/06/2014 είχαμε επίσης τεράστια επιτυχία!!!

Η δυάδα μας στο ελεύθερο πρόγραμμα με τις αθλήτριες Μόρτζου Άννα και Μπενέτου - Γιόλδαση Μαρίζα κατέκτησαν την 1η θέση.

Η τετράδα μας στο ελεύθερο πρόγραμμα με τις αθλήτριες Ανδαλή Αθηνά, Λαζαρίδου Βερονίκη, Χατζηνικολάου Μαρία και Χρυσούλη Φωτεινή πήραν την 2η θέση.

Στο πρόγραμμα με τις 4 μπάλες η ομάδα του Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ με τις Ανδαλή Αθηνά, Μόρτζου Άννα, Μπενέτου - Γιόλδαση Μαρίζα και Χατζηνικολάου Μαρία κατέκτησαν την 1η θέση, η δεύτερη ομάδα του Δ.Α.Σ με τις Μόρτζου Άννα, Μπενέτου - Γιόλδαση Μαρίζα, Λαζαρίδου Βερονίκη και Χρυσούλη Φωτεινή έλαβαν την 2η θέση και η ομάδα του Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ με τις Κελεπούρη Κατερίνα, Πουρσανίδου Λίζα, Σπύρου Ελισάβετ και Τσακίρογλου Φαίδρα κατέκτησαν την 6η θέση.

Δείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα:

ΤΕΛΙΚΑ AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ E΄ KATH ΓΟΡΙΑΣ 2014.pdf

10462444_10202495038752876_562954118029900141_n.jpg

Τέλος στο αγώνα της Αεροβικής που έγινε την Κυριακή 15/06/2014 στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίας Βαρβάρας όλες οι αθλήτριες μας, που αγωνίζονται στην κατηγορία των Παγκορασίδων, βελτίωσαν την παρουσία τους σε σχέση με το πρώτο τους αγώνα και έδειξαν ότι σιγά σιγά με δουλειά και επιμονή καταφέρνουν να αναρρηχηθούν στις πρώτες θέσεις του αθλήματος.
Επισημαίνουμε ότι για τον σύλλογό μας ήταν μόλις η δεύτερη συμμετοχή σε επίσημους αγώνες, καθώς φέτος για πρώτη χρονιά έχουμε δημιουργήσει το αγωνιστικό τμήμα της Αεροβικής Γυμναστικής.

Η αθλήτρια μας Δρίβα Αιμιλία κατέκτησε στο ατομικό πρόγραμμα την 10η θέση, η Βεζύρη Ζωή την 12η, η Δραγάτη Σοφιάννα την 21η, η Σοφιάνοβα Αλίκη την 26η, η Φραγκιαδουλάκη Ελευθερία 29η και Κατσίπη Μαριλένα 30η

Στο trio παγκορασίδων, όπου παρουσιάστηκε για πρώτη φορά σε αγώνα, λάβαμε την 6η θέση με τις αθλήτριες Δρίβα Αιμιλία, Βεζύρη Ζωή και Σοφιάνοβα Αλίκη.

Δείτε τα αποτελέσματα:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ.JPG

ΦΩΤΟ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ 2.JPG  ΦΩΤΟ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ 1.JPG



ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ 2014


ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΙΟΥΝΙΟΣ 2014.jpg


ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Γεμάτο αθλητική δραστηριότητα θα είναι το Σαββατοκύριακο 14-15/06/2014 για τα τμήματα γυμναστικής των συλλόγων μας.

Το Σαββάτο 14/06/2014 η Τοπική Ένωση Γυμναστικής Αττικής (Α.Ε.Σ.Γ.Α.) διοργανώνει στο Κλειστό Γυμναστήριο Μοσχάτου (Μιαούλη 60) τον διασυλλογικό αγώνα της Ε΄ κατηγορίας (προαγωνιστικού). Στον αγώνα θα συμμετέχουν 27 σωματεία και συνολικά 95 αθλήτριες γεννημένες το 2006.

Η παρουσία μας των συλλόγων μας θα γίνει με 10 αθλήτριες και συγκεκριμένα θα λάβουν μέρος για τον Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ οι Ανδαλή Αθηνά, Λαζαρίδου Βερονίκη, Μόρτζου Άννα, Μπενέτου - Γιόλδαση Μαρίζα, Χατζηνικολάου Μαρία και Χρυσούλη Φωτεινή και για τον Α.Σ "ΗΕΤΙΩΝ" θα συμμετέχουν οι Κελεπούρη Κατερίνα - Μαρία, Πουρσανίδου Ελισάβετ, Σπύρου Ελισάβετ και Τσακίρογλου Φαίδρα - Σταματία.

Ο αγώνας ξεκινά στις 11:50 με την παρουσίαση των αθλητριών. Οι αθλήτριες θα αγωνιστούν σε ελεύθερο πρόγραμμα και σε πρόγραμμα με 4 μπάλες.

Εν συνεχεία το απόγευμα της ίδιας ημέρα τα τμήματα υποδομής μας (Kids, Pre- Teens, Teens & Girls) θα συμμετάσχουν στην Διαδημοτική Συνάντηση Γυμναστικής για Όλους με τίτλο "Αθλητικά Δρώμενα 2014" στο Δήμο Φιλοθέης - Ψυχικου που θα πραγματοποιηθεί στο Αθλητικό Κέντρο Ν. Ψυχικού ( Ρ. Φερραίου & Μπουμπουλίνας).

Την σκυτάλη θα πάρουν την Κυριακή 15/06/2014 οι αθλήτριες της αεροβικής γυμναστικής του συλλόγου μας που θα αγωνιστούν στο δεύτερο διασυλλογικό αγώνα τους για την φετινή χρονιά. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίας Βαρβάρας (δίπλα στο practiker - Ιερά οδό - κοντά στο μετρό - στάση Αγία Μαρίνα).

Οι αθλήτριες μας ανήκουν στην κατηγορία παγκορασίδων και είναι οι:

Δρίβα Αιμιλία κληρώθηκε να αγωνιστεί στο Νο 3

Κατσίπη Μαριλένα Νο 12

Φραγκιαδουλάκη Ελευθερία Νο 20

Δραγάτη Σοφιάννα Νο 36

Σοφιάνοβα Αλίκη Νο 46 και

Βεζύρη Ζωή Νο 50.

Οι αθλήτριες μας θα παρουσιάσουν για πρώτη φορά και το TRIO τους στην κατηγορία Παγκορασίδων. Σε αυτό το πρόγραμμα θα συμμετέχουν οι Βεζύρη Ζωή, Δρίβα Αιμιλία και Σοφιάνοβα Αλίκη

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας τα τμήματά μας Benzamin και Προαγωνιστικό Α΄ θα λάβουν μέρος στην 15η Διαδημοτική Ημερίδα Γενικής Γυμναστικής του Δήμου Καλλιθέας που θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο "ΕΣΠΕΡΟΣ" (Μύλωνος και Χαριλάου Τρικούπη).


Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες μας τις αθλήτριες!!!!


ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η Τοπική Ένωση Αττικής (Α.Ε.Σ.Γ.Α) διοργανώνει διασυλλογικό πρωτάθλημα κατηγορίας Παγκορασίδων στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού στις 7-8/06/2014. Στον αγώνα θα συμμετέχουμε με τις δύο ομάδες μας, Δ.Α.Σ και ΗΕΤΙΩΝ με την παρουσία 13 συνολικά αθλητριών.

Η συνολική συμμετοχή αθλητριών είναι 127 αθλήτριες και θα είναι χωρισμένες σε έξι (6) ομίλους.

Ο αγώνας ξεκινάει το Σαββάτο το πρωί στις 9:30πμ και κατόπιν κλήρωσης οι αθλήτριες μας θα αγωνιστούν με την εξής σειρά:


Αβράμογλου Αλεξάνδρα Νο 12 Α΄ όμιλος

Μπούχλα Βιολετίνα Νο 29 Β΄ όμιλος

Βλάσση Κατερίνα Νο 53 Γ΄ όμιλος

Σκαρή Χρυσούλα Νο 60 Γ΄ όμιλος

Αντωνοπούλου Μυρτώ Νο 71 Δ΄ όμιλος

Φραντζή Έυα Νο 72 Δ΄ όμιλος

Ανδρονίκου Μαρίνα Νο 88 Ε΄ όμιλος

Παυλίδου Έφη Νο 89 Ε΄ όμιλος

Τερζή Ελένη Νο 109 Στ΄ όμιλος

Βούσουλα Κατερίνα Νο 111 Στ΄ όμιλος

Σωτηρίου Κωνσταντίνα Νο 112 Στ΄όμιλος

Κυριαζή Λυδία Νο 113 Στ΄ όμιλος

Λίλη Άλκηστις Νο 117 Στ όμιλος.


Σας παραθέτουμε το αναλυτικό πρόγραμμα αγώνων

προγραμμα αγώνα Παγκορα σίδων 2014 1.doc


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις μικρές μας αθλήτριες!!!!


   


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014

Με τέραστιες επιτυχίες για το σύλλογό μας ολοκληρώθηκε η Τελική Φάση κατηγορίας Κορασίδων το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Οι αθλήτριες μας κατάφεραν να αποκτήσουν την 1η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό και η αθλήτρια μας Κυριαζή Βασιλική κατέκτησε την 1η θέση στο Σύνθετο Ατομικό.

Στον αγώνα συμμετείχαν 97 αθλήτριες και ο συνολικός αριθμός των σωματείων που είχαν τουλάχιστον 4 αθλήτριες ήταν 10.

Την ομάδα αποτέλεσαν οι αθλήτριες: Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Βασιλική, Κωνστάντη Ιωάννα, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική, Τσούμου Αλίνα, Χατζηπετρή Ειρήνη.

Σε ατομικό επίπεδο είχαμε:

Κυριαζή Βασιλική εκτός την κατάκτηση του Σύνθετο κατέλαβε επίσης την 1η θέση στις κορίνες, 4η στο στεφάνι, 5η στη μπάλα και 6η στο Ελεύθερο

Σπανούδη Αγγελική: 7η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στη μπάλα

Χατζηπετρή Ειρήνη: 8η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 3η θέση στο στεφάνι και 5η θέση στη μπάλα

Κωνστάντη Ιωάννα: 11η θέση στο Σύνθετο, 4η θέση στις κορίνες

Μπαζίνα Αγγελική: 14η θέση στο Σύνθετο, 6η θέση στις κορίνες

Τσούμου Αλίνα: 30η θέση στο Σύνθετο

Καραντζή Καλλιόπη: 36η θέση στο Σύνθετο.


Δείτε τα επίσημα αποτελέσματα:

1ResultsTelikiFasiRGKorasidonNotos2014.pdf


κορασίδες 2014.jpg

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και τις προπονήτριές μας!!!


ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία προκύρηξε την Τελική Φάση κατηγορίας Κορασίδων στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού το Σαββατοκύριακο 31/5 - 1/6-2014. Ο σύλλογός μας θα είναι παρών και σε αυτή την διοργάνωση με την συμμετοχή επτά (7) αθλητριών και συγκεκριμένα θα συμμετάσχουν οι: Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Βασιλική, Κωνστάντη Ιωάννα, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική, Τσούμου Αλίνα, Χατζηπετρή Ειρήνη.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα του αγώνα εδώ: tel_fasi_rg_AGON.pdf


Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τις αθλήτριες!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ

Εξαιρετική εμφανιση πραγματοποίησαν οι αθλήτριες του συλλόγου μας που ελαβαν μέρος, για πρώτη φορά, στο Διασυλλογικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέου Ηρακλείου.

Η πρώτη τους συμμετοχή σε αγώνα έφερε θετικά αποτελέσματα με τη Δρίβα Αιμιλία να καταλαμβάνει την 11η θέση, την Βεζύρη Ζωή την 21η, την Δραγάτη Σοφιάννα την 27η, την Σοφιάνοβα Αλίκη την 32η, την Κατσίπη Μαριλένα την 35η και την Φραγκιαδουλάκη Ελευθερία την 41η θέση μεταξύ 46 αθλητριών που αγωνίστηκαν στη κατηγορία Παγκορασίδων.

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μας και την προπονήτριά μας κ. Κυριαζοπούλου Θένια και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια με νέες επιτυχίες!!!


ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΑΕΡΟΒΙΚΗΣ

Το Σαββάτο 4/5/2014 πραγματοποιείται στο Κλειστό Γυμναστήριο Ν. Ηρακλείου "Χαρά Καρυάμη" το διασυλλογικό πρωτάθλημα Αεροβικής Γυμναστικής.

Ο σύλλογός μας για πρώτη φορά συμμετέχει με έξι αθλήτριες σε αυτό τον αγώνα, καθώς μόλις από την περσινή σεζόν ξεκινήσαμε να καλλιεργούμε το συγκεκριμένο άθλημα.

Η παρουσία μας θα είναι στην κατηγορία Παγκορασίδων όπου θα συμμετεχουν οι αθλήτριες μας που είναι οι:

Βεζύρη Ζωή, Δραγάτη Σοφία - Άννα, Δρίβα Αιμιλία, Κατσίπη Μαριλένα, Σοφιάνοβα Αλίκη και Φραγκαδουλάκη Ελευθερία.

Στον αγώνα συμμετέχουν συνολικά 48 παγκορασίδες με ώρα έναρξης 12:00μμ. Μετά από κλήρωση οι αθλήτριες μας θα αγωνιστούν με την σειρά: Σοφιάνοβα Αλίνη Νο 2, Δραγάτη Σοφιάννα Νο 14, Βεζύρη Ζωή Νο 18, Δρίβα Αιμιλία Νο 19, Φραγκαδουλάκη Έρη Νο 42 και Κατσίπη Μαριλένα Νο 43.

Ωστόσο θα διεξαχθεί και αγώνας μεγαλύτερων κατηγοριών Κορασίδων και Νεανίδων.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας σε αυτή την πρώτη τους εμφάνιση!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Με νέες επιτυχίες για τον σύλλογό μας ολοκληρώθηκε το διασυλλογικό πρωτάθλημα κατηγορίας Κορασίδων στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Η ομάδα μας ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο.

Την ομάδα αποτελούσαν οι αθλήτριες Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Βασιλική, Κωνστάντη Ιωάννα, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελίνα, Τσούμου Αλίνα και Χατζηπετρή Ειρήνη.

Στον αγώνα συμμετείχαν 80 συλλογικά αθλήτριες και οι επιτυχίες μας συνεχίστηκαν και σε ατομικό επίπεδο.

Η αθλήτρια Χατζηπετρή Ειρήνη κατέκτησε την 3η θέση στο στεφάνι και την στις κορίνες ενώ ήταν στο Σύνθετο Ατομικό.

Η Κυριαζή Βασιλική έλαβε την 4η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό και στο στεφάνι.

Η Μπαζίνα Αγγελική κατέκτησε την 6η θέση στις κορίνες.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Aποτελέσματα Σ. Ατομικό & Όργανα Κορασίδων ΑΕΣΓΑ 20 14.pdf

Aποτελέσματα Σ. Ομαδικο Κ ορασίδων ΑΕΣΓΑ 2014.pdf


Ευχόμαστε στις αθλήτριες μας καλή συνέχεια!!!


ΑΓΩΝΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η αγωνιστική δραστηριότητα του τμήματος συνεχίζεται με την σκυτάλη να πέρνουν οι αθλήτριες της κατηγορίας Κορασίδων. Η ΑΕΣΓΑ σε συνεργασία με την ΕΓΟ διοργανώνει το διασυλλογικό πρωτάθλημα της κατηγορίας στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού στις 26-27/04/2014.Στον αγώνα συμμετέχουν 88 συνολικά αθλήτριες οι οποίες είναι χωρισμένες σε 5 ομίλους.

Από τον σύλλογό μας λαμβάνουν μέρος οι αθλήτριες:


Καραντζή Καλλιόπη αγωνίζεται στον Α΄ Ομιλο 11:00-12:30 το Σάββάτο και 10:00-11:30 την Κυριακή

Τσούμου Αλίνα και Σπανούδη Αγγελίνα που αγωνίζονται στον Β΄ Όμιλο 12:45-14:15 το Σάββάτο και 11:45-13:15 την Κυριακή

Κωνστάντη Ιωάννα, Κυριαζή Βασιλική και Μπαζίνα Αγγελική που αγωνίζονται στον Γ΄ Όμιλο 14:30-16:00 το Σάββάτο και 13:30-15:00 την Κυριακή

Χατζηπετρή Ειρήνη αγωνίζεται στον Ε΄ Όμιλο 18:30-20:00 το Σάββάτο και 17:30-19:00 την Κυριακή.


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες!!!!


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 4-5-6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2014

Με νέες επιτυχίες για τους συλλόγους μας ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής κατηγορίας Γυναικών και Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στις 4-5-6/4/2014 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Στην κατηγορία Γυναικών η αθλήτρια Τζανιδάκη Σταυρούλα κατέκτησε την 4η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 1η θέση στην Μπάλα, 4η θέση στο Στεφάνι και 7η θέση στην Κορδέλα.

Η Γιαγλιόγλου Αργυρώ έλαβε την 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στις Κορίνες, 5η θέση στη Μπάλα, 7η θέση στο Στεφάνι και 8η θέση στη Κορδέλα.

Η Κοντογιάννη Ζωή κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στις Κορίνες και σήμερα ταξιδεύει με την Εθνική Ομάδα του Ensemble Γυναικών για να λάβει μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Πέζαρο της Ιταλίας.

Η Μουσταφά Μόνα κατέκτησε την 6η θέση στη Μπάλα και 4η θέση στην Κορδέλα.


Οι Νεανίδες μας, που λαμβάνουν μέρος για πρώτη φορά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία, κατέκτησαν την 10η θέση στο Σύνθετο Ατομικό μεταξύ 18 ομάδων.

Η Γούτη Γαλήνη έλαβε την 18η θέση στο Σύνθετο Ατομικό και αγωνίστηκε στα τελικά οργάνων κατακτώντας την 8η θέση στις Κορίνες.

Η Σωτηρίου Χριστίνα-Μαρία μετά από εξαιρετική εμφάνιση έλαβε την 42η θέση, η Παπασούλη Περσεφόνη-Κωνσταντίνα την 54η θέση, η Ανδρονίκου Ευανθία την 58η, η Παττακού Μαρία την 62η και η Γαβρίλη Αλεξάνδρα την 66η θέση μετάξύ 114ων αθλητριών που συμμετείχαν στον αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα:

ResultsRythmicEgoPanelAB2014.pdf

αεσγα 2014.jpg


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Η αγωνιστική δραστηριότητα συνεχίζετε για τις αθλήτριες μας το τριήμερο 4-5-6/4/2014 όπου θα πραγματοποιηθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων - Γυναικών στο κλειστό γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού. Μεγάλη θα είναι η συμμετοχή και στις δύο κατηγορίες με συνολικό αριθμό σωματείων τα 41 και τις αθλήτριες να ξεπερνούν τις 150.

Οι σύλλογοι μας θα συμμετέχουν και στις δύο κατηγορίες με τις αθλήτριες:

Γυναίκες

Γιαγλιόγλου Αργυρώ, Γλαβά Φωτεινή, Κοντογιάννη Ζωή, Μουσταφά Μόνα, Σιμιτζή Νικολέτα και Τζανιδάκη Σταυρούλα.

Νεάνιδες

Ανδρονίκου Ευανθία, Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γούτη Γαλήνη, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία.

Οι αγώνες ξεκινούν την Παρασκευή το πρωί με τον αγώνα τον γυναικών και συνεχίζεται με τις νεάνιδες

Σας παραθέτουμε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:


Παρασκευή 04/04/14

09:00-10:20 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ σε 2 όργανα (στεφάνι - μπάλα)

10:20-10:30 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ουΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣΓΥΝΑΙΚΩΝ

10:30-11:50 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ σε 2 όργανα (στεφάνι - μπάλα)

11:50-12:00 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 1ουΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

12:00-13:35 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2όργανα (στεφάνι - μπάλα)

13:35-13:45 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

13:45-15:20 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2όργανα (στεφάνι - μπάλα)

15:20-15:50 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

15:50-17:25 ΑΓΩΝΑΣ 3ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2όργανα (στεφάνι - μπάλα)

17:25-17:35 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 4ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

17:35-19:10 ΑΓΩΝΑΣ 4ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2όργανα (στεφάνι - μπάλα)

19:10-19:20 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 5ουΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

19:20-20:55 ΑΓΩΝΑΣ 5ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2όργανα (στεφάνι - μπάλα)

20:55-21:05 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 6ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

21:05-22:40 ΑΓΩΝΑΣ 5ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2όργανα (στεφάνι - μπάλα)


Σάββατο 05/04/14

08:50-10:10 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ σε 2όργανα (κορίνες - κορδέλα)

10:10-10:20 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

10:20-11:40 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ σε 2όργανα (κορίνες - κορδέλα)

11:40-12:00 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

12:00-13:35 ΑΓΩΝΑΣ4ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2 όργανα (κορίνες - κορδέλα)

13:35-13:45 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 5ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

13:45-15:20 ΑΓΩΝΑΣ 5ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2 όργανα (κορίνες - κορδέλα)

15:20-15:50 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

15:50-17:25 ΑΓΩΝΑΣ 6ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2 όργανα (κορίνες - κορδέλα)

17:25-17:35 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 1ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

17:35-19:10 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2 όργανα (κορίνες - κορδέλα)

19:10-19:20 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

19:20-20:55 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2 όργανα (κορίνες - κορδέλα)

20:55-21:05 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 3ου ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

21:05-22:40 ΑΓΩΝΑΣ 3ου ΟΜΙΛΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ σε 2 όργανα (κορίνες - κορδέλα)

23:00 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ


Κυριακή 06/04/14

09:50-10:00 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

10:00-12:00 ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

12:00-12:30ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

12:30-12:40 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

12:40-14:40 ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

15:00 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ

Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί σήμερα οπότε θα ακολουθήσει ενημέρωση για το πότε αγωνίζονται οι αθλήτριες μας.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τις αθλήτριες!!!!

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στα πλαίσια της προετοιμασία των αθλητριών των συλλόγων μας ενόψει του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί 4-5-6/4/2014 στο Ολυμπιακό Χωριό έλαβαν μέρος σε δύο συνεχόμενους αγώνες προκειμένου να έχουν περισσότερες εμπιρίες καθώς οι 5 από τις 6 νεάνιδές μας αγωνίζονται για πρώτη φορά στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Συγκεκριμένα στο διασυλλογικο αγώνα που πραγματοποίησε η Α.Ε.Σ.Β.Ε στην Λάρισα στις 15/3/2014 συμμετείχαν οι Ανδρονίκου Ευανθία, Γούτη Γαλήνη, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα και Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία.

Κατέκτησαν την 4η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό και η Γούτη Γαλήνη την 8η θέση στο Στεφάνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: ResultsRythmi_AesgveLarisa2014.pdf


Το Σαββακύριακο 22-23/3/2014 πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Χωριό το διασυλλογικό πρωτάθλημα της Α.Ε.Σ.Γ.Α στο Ολυμπιακό Χωριό με την συμμετοχή όλων των αθλητριών μας που αγωνίζονται στις κατηγορίες Γυναικών και Νεανίδων.

Συγκεκριμένα συμμετείχαν οι αθλήτριες και κατέκτησαν τις εξής θέσεις:

Κατηγορία Γυναικών

Τζανιδάκη Σταυρούλα: 1η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 1η θέση στο Στεφάνι, στη Μπάλα, στις Κορίνεςκαι στην Κορδέλα

Γιαγλιόγλου Αργυρώ: 3η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 7η θέση στο Στεφάνι, 5η θέση στη Μπάλα, 4η θέση στις Κορίνες και 3η θέση στην Κορδέλα.

Γλαβά Φωτεινή: 6η θέση στην Κορδέλα.

Μουσταφά Μόνα: 3η θέση στη Μπάλα και 4η θέση στην Κορδέλα.

Κεσσίδη Ειρήνη: 3η θέση στο Στεφάνι.

Σωτάκη Φραντζέσκα: 2η θέση στη Μπάλα.

Επίσης στο αγώνα έδωσε το παρών και η Ξυνορόδου Κλειώ που φέτος συμμετέχει στις Πανελλήνιες Εξετάσεις και τις ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της κατηγορίας: gynaikes_atomiko_organa.pdf


Κατηγορία Νεανίδων

8η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες: Ανδρονίκου Ευανθία, Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γούτη Γαλήνη, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα, Παττακού Μαρία και Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία.

Η αθλήτρια Γούτη Γαλήνη κατέκτησε την 6η θέση στο Σύνθετο Ατομικό και την στο Στεφάνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: neanides_atomiko.pdf 

neanide_omadiko.pdf



Ευχόμαστε σε όλες τις αθλήτριές μας καλή επιτυχία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!!



ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ - 1η ΔΙΕΘΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΡΥΘΜΙΚΗ "ELEGANT CUP" ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Η Αποκριάτικη γιορτή γυμναστικής ολοκληρώθηκε με τεράστια επιτυχία μέσα σε ένα κατάμεστο στάδιο όπου χειροκροτήθηκαν όλα τα τμήμαμα μας για την παρουσίαση των εξαιρετικών προγραμμάτων τους.

Στα πλαίσια της εκδήλωσης βραβεύτηκαν για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους οι αθλήτριες μας:

Κοντογιάννη Ζωή για την κατάκτηση της 9ης θέσης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με το Ensemble Γυναικών της Εθνικής Ομάδας Ρυθμικής στο Κίεβο.


Κεσσίδη Ειρήνη, Σιμιτζή Νικολέτα και Σωτάκη Φραντζέσκα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στο ομαδικό στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα στην Βραζιλία.


Την ομάδα των Κορασίδων για την κατάκτηση της 1ης θέσης στο Σύνθετο Ομαδικό στη Τελική Φάση Κορασίδων με τις αθλήτριες: Ανδρονίκου Ευανθία, Γούτη Γαλήνη, Κυριαζή Βασιλική, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία, Χατζηπετρή Ειρήνη.


Την ομάδα των Παγκορασίδων για την κατάκτηση της 2ης θέσης στο Σύνθετο Ομαδικό στη Τελική Φάση Παγκορασίδων με τις αθλήτριες: Δραγάτη Σοφία - Άννα, Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Κωνστάντη Ιωάννα, Λίλη Άλκηστις, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική, Σωτηρίου Κωνσταντίνα.


1η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ "ELEGANT CUP" ΣΤΗ ΚΑΛΑΜΑΤΑ


Το Σαββατοκύριακο 22-23/2/2014 πραγματοποιήθηκε η 1η Διεθνής Διοργάνωση Ρυθμικής Γυμναστικής "Elegant Cup" στο Κλειστό Γυμναστήριο "Τέντας" στην Καλαμάτα. Στο αγώνα έλαβαν μέρος 270 αθλήτριες από την Ελλάδα, Κύπρο, Ρωσία και Βουλγαρία.

Τα σωματεία μας συμμετείχαν με 19 συνολικά αθλητριες διαφόρων κατηγοριών.

Οι επιτυχίες ξεκίνησαν απο πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στην κατηγορία Παγκορασίδων όπου:

η Λίλη Αλκηστις κατέκτησε την 4η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στη μπάλα και 6η θέση στο Ελεύθερο,

η Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία κατέκτησε την 9η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 5η θέση στη μπάλα και 7η στο Ελεύθερο

η Σωτηρίου Κωνσταντίνα κατέκτησε τη 1η θέση στο Στεφάνι.

BENJAMINS 2004 ALL AROUND.pdf


Στην κατηγορία Κορασίδων είχαμε:

Χατζηπετρή Ειρήνη: 1η θέση στις κορίνες

Καραντζή Καλλιόπη: 7η θέση στις κορίνες

Κυριαζή Βασιλική: 7η θέση στη μπάλα

Κωνστάντη Ιωάννα: 3η θέση στο στεφάνι, 7η θέση στο Σύνθετο Ατομικό

Μπαζίνα Αγγελική: 7η θέση στο στεφάνι,

Σπανούδη Αγγελική: 6η θέση στο στεφάνι

HOPES 2002 ALL AROUND.pdf

HOPES 2003 ALL AROUND.pdf


Στην κατηγορία Νεανίδων είχαμε:

Γούτη Γαλήνη: 6η θέση στην κορδέλα και 7η στο στεφάνι

Ανδρονίκου Εύα: 4η θέση στη κορδέλα

Σωτηρίου Χριστίνα: 6η θέση στις κορίνες

Παττακού Μαρία: 7η θέση στη κορδέλα

JUNIORS 2001 ALL AROUND.pdf


Τέλος στη κατηγορία Γυναικών κατακτήσαμε τις ακόλουθες θέσεις:

Τζανιδάκη Σταυρούλα: 3η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 1η θέση στη μπάλα, 2η θέση στις κορίνες & 3η θέση στη κορδέλα

Γιαγλιόγλου Αργυρώ: 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στο στεφάνι, 5η θέση στις κορίνες & 5η θέση στη κορδέλα

Γλαβά Φωτεινή: 8η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 7η θέση στις κορίνες & 8η θέση στη κορδέλα

SENIORS 1998 ALL AROUND.pdf

omada.jpg


Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις αθλήτριες και προπονήτριες μας!!!!


ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 19-2-2014 & ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 23-2-2014

Σας προσκαλούμε στην καθιερομένη αποκριάτικη γιορτή γυμναστικής που θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Δραπετσώνας "Αριστείδης Παπαμιχαήλ" την Τετάρτη 19/2/2014 στις 18:30μμ.

Επίσης στο ίδιο χώρο την Κυριακή 23/2/2014 και ώρα 10:30πμ θα γίνει η κοπή της πίτας του συλλόγου μας.

Θα ήταν χαρά μας να σας έχουμε κοντά και στις δύο αυτές εκδηλώσεις.

ribbon 1 2014.jpg


ΣΙΜΙΤΖΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ - ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

  Η νέα χρονιά ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατο τρόπο για τους συλλόγους μας καθώς από τις 3/1/2014 ξεκίνησε η αθλήτριά μας Σιμιτζή Νικολέτα να προπονείται στο Κέντρο Υψηλών Επιδόσεων του Αγιο Κοσμά προκειμένου να γίνει μέλος της Εθνικής Ομάδας Ensemble Γυναικών.

Της ευχόμαστε καλή επιτυχία στον καινούργιο αθλητικό δρόμο της!!


νικολ.jpg


ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2014

Τα τμήματα της Ρυθμικής Γυμναστικής

των συλλόγων μας

σας εύχονται

Καλή Χρονιά και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος

με υγεία, ευτυχία

&

πολλές αθλητικές επιτυχίες!!!!

νεο έτος.jpg


Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Σας προσκαλούμε στο Χριστουγεννιάτικο πάρτυ των συλλόγων μας που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 19/12/2013 και ώρα 18:30μμ - 22:00 στο Αθλητικό Κέντρο επί των οδών Αλέξανδρου Πάναγούλη και Μονεμβασίας στην Δραπετσώνα.

Σας περιμένουμε!!!

χριστουγεννιατικη φωτογραφια.jpg


ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Με συγκλονιστικές εμπειρίες επέστρεψαν οι αθλήτριες μας από το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα στην Βραζιλία. Πέραν από τις εξαιρετικές αγωνιστικές επιδόσεις τους, έζησαν ανεπανάλληπτες στιγμές κατά τις ημέρες παραμονής στην πρωτεύουσα της Βραζιλίας, Βραζίλια . Επισημαίνουμε ότι για το άθλημα της ρυθμικής γυμναστικής ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχε σε μια τέτοια διοργάνωση κατόπιν πρόκρισης από το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Οι αθλήτριες μας κατέκτησαν την τρίτη θέση στο Σύνθετο Ομαδικό πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, αν και οι ατυχίες δεν έλλειψαν από την ομάδα όταν η αθλήτρια μας Σιμιτζή Νικολέτα τραυματίστηκε στο γόνατο μια μέρα πρίν τον αγώνα και η συμμετοχή της ήταν αμφίβολη.

Την ομάδα αποτελούσαν οι αθλήτριες Αλευρογιάννη Κυριακή (Γ.Σ Ηλιούπολης), Κεσσίδη Ειρήνη (Δ.Α.Σ Δραπετσώνας), Σιμιτζή Νικολέτα (Α.Σ. ΗΕΤΙΩΝ Δραπετσώνας) και Σωτάκη Φραντζέσκα (Δ.Α.Σ Δραπετσώνας).

Στο σύνθετο ατομικό οι αθλήτριες μας κατέκτησαν την 19η η Κεσσίδη Ειρήνη, 21η η Σιμιτζή Νικολέτα και 22η θέση η Σωτάκη Φραντζέσκα.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις αθλήτριες για την νέα αγωνιστική χρονιά!!! 

μεταλλιο.jpg   επιστροφή από Βραζιλία.jpg




ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Αυριο Τρίτη 26 Νοεμβρίου θα αναχωρήσει η Ελληνική Αποστολή προκειμένου να συμμετάσχει στη 15η Γυμνασιάδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Σχολικού Αθλητισμού (ISF), η οποία θα διεξαχθεί στην πόλη Brazilia της Βραζιλίας από 27 Νοεμβρίου έως 4 Δεκεμβρίου 2013.

Κάθε χώρα έχει δικαίωμα να συμμετέχει στο άθλημα τις ρυθμικής με 4 συνολικά αθλήτριες, οι τρεις από τις οποίες είναι οι αθλήτριες του συλλόγου μας Κεσσίδη Ειρήνη, Σιμιτζή Νικολέτα και Σωτάκη Φραντζέσκα. Τις αθλήτριες θα συνοδεύσει η προπονήτρια τους Κουτσούκου Πόπη.

Η Ελληνική αποστολή ταξιδεύει αύριο το μεσημέρι στις 14.30μμ και η προγραμματισμένη άφιξη στο αεροδρόμιο της πόλης Brazilia είναι για τις 27/11 στις 18.00μμ ώρα Βραζιλίας.

Η αγωνιστική δραστηριότητα θα ξεκινήσει την Παρασκευή 29/11 με τον αγώνα του Σύνθετου Ομαδικού. Θα ακολουθήσει την επόμενη ημέρα ο αγώνας του Σύνθετου Ατομικου και εν συνεχεία θα γίνουν τα τελικά οργάνων.


Ευχόμαστε καλή επιτύχία στις αθλήτριες μας!!!!!!

ΚΕΣΣΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ

 ΚΕΣΣΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ.jpg

ΣΙΜΙΤΖΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ

ΣΙΜΙΤΖΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2.jpg

ΣΩΤΑΚΗ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ

ΣΩΤΑΚΗ ΛΑΡΙΣΑ 2013.jpg



ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Πραγματοποιήθηκε η φωτογράφιση όλων των τμημάτων μας προκειμένου να δημιουργήσουμε και φέτος το ημερολόγιο μας για ενίσχυση του τμήματος.

IMG_8335 3.jpg


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΥΘΜΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ

Την Δευτέρα 21/10/2013 πραγματοποιήθηκε στον Άγιο Κοσμά το 1ο Σχολικό Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής με αθλήτριες - μαθήτριες γεννημένες 1996-1997-1998.

Από τους συλλόγους μας συμμετείχαν 7 μαθήτριες και συγκεκριμένα οι: Γιαγλιόγλου Αργυρώ, Γλαβά Φωτεινή,Κεσσίδη Ειρήνη, Μουσταφά Μόνα, Σιμιτζή Νικολέτα, Σωτάκη Φραντζέσκα και Τζανιδάκη Σταυρούλα. Ο αγώνας αποτελούσε πρόκριση για το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα που θα γίνει στην Βραζιλία 27/11/2013 έως 4/12/2013.

Σύμφωνα και με το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας, που παραθέτουμε, προκρίθηκαν οι αθλήτριες - μαθήτριες των συλλόγων μας Κεσσίδη Ειρήνη, Σιμιτζή Νικολέτα και Σωτάκη Φραντζέσκα.


Συγχαρητήρια για τις επιτυχίες των κοριτσιών μας και ευχόμαστε καλή επιτυχία!!!



ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ 23-10-2013

«Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα Ενόργανης και Ρυθμικής Γυμναστικής Γενικών Λυκείων και Επαγγελματικών Λυκείων σχολικού έτους 2013-2014»

Το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων διοργάνωσε τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013 στην Αθήνα, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Αγίου Κοσμά, τα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα Ενόργανης και Ρυθμικής Γυμναστικής Γενικών Λυκείων και Επαγγελματικών Λυκείων του σχολικού έτους 2013-2014.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λυκείων Ρυθμικής Γυμναστικής διοργανώθηκε φέτος για πρώτη φορά. Τα Πρωταθλήματα πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία, σε συνεργασία με την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία (Ε.Γ.Ο.), σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στις Υ.Α. 140897/Γ4 (ΦΕΚ 2504, τ. Β', 7-10-2013) και 48930/Γ4 (ΦΕΚ 858, τ. Β', 10-4-2013). ...
Οι Πανελλήνιοι Αγώνες Λυκείων αποτελούσαν και αγώνες πρόκρισης για την εκπροσώπηση της χώρας μας, στην Ενόργανη και τη Ρυθμική Γυμναστική, στη 15η Γυμνασιάδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Σχολικού Αθλητισμού (ISF), η οποία θα διεξαχθεί στην πόλη Brazilia της Βραζιλίας από 27 Νοεμβρίου έως 4 Δεκεμβρίου 2013.
Οι μαθητές και μαθήτριες που υπερέβησαν τα αντίστοιχα όρια πρόκρισης και θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στη 15η Παγκόσμια Μαθητική Γυμνασιάδα, είναι:

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
ΑΓΟΡΙΑ
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΚΡΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1ο ΓΕΛ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 80,55
ΤΑΝΤΑΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1ο ΓΕΛ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 80,20
ΙΟΡΝΤΑΝΩΒ ΝΤΑΝΙΕΛ 1ο ΓΕΛ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ 75,30
ΚΟΥΤΑΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 3ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 72,60
ΜΑΝΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ 12ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ 71,05

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΦΡΑΤΗ ΑΡΓΥΡΩ 2ο ΓΕΛ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ 54,50
ΣΙΜΟΥ ΜΑΡΙΑ ΓΕΛ. Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ 49,10
ΠΛΥΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 13ο ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 49,00
ΑΠΟΣΠΟΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 3ο ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 48,40
ΤΣΑΝΤΕΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ 2ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 48,30

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΛΕΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ Α΄ ΑΡΣΑΚΕΙΟ Ν. ΨΥΧΙΚΟΥ 63,916
ΚΕΣΣΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ 2ο ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ 59,799
ΣΙΜΙΤΖΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2ο ΓΕΛ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 58,198
ΣΩΤΑΚΗ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ 8ο ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ 57,016


Συγχαρητήρια για τον καλό τους αγώνα σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες που συμμετείχαν στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Ενόργανης και Ρυθμικής Γυμναστικής και καλή επιτυχία στην αποστολή που θα εκπροσωπήσει τον Ελληνικό Σχολικό Αθλητισμό στη 15η Παγκόσμια Μαθητική Γυμνασιάδα.


Τα μαθήματα άρχισαν!!!

Τα μαθήματα ξεκίνησαν. Οι εγγραφές στα τμήματα μας συνεχίζονται καθημερινά.

Εκτός από τα τμήματα ρυθμικήςγυμναστικής, αεροβικής και μοντέρνου χωρού, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από φέτος λειτουργούν και τμήματα Latin Χορού 

Σας περιμένουμε!!


όργανα.jpg

χορος.jpg


ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2013-2014


ανακοινωση για εγγραφες 2013-2014 για internet neo.pdf


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Με άλλη μια μεγάλη επιτυχία για τον σύλλογο μας ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Τελική Φάση κατηγορίας Παγκορασίδων στο Ολυμπιακό Χωριό που διοργάνωσε η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία.

Η ομάδα μας κατέκτησε την 2η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες Δραγάτη Σοφία - Άννα, Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Κωστάντη Ιωάννα, Λίλη Άλκηστις, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική και Σωτηρίου Κωνσταντίνα.

Οι επιτυχίες όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Ακολούθησαν και ατομικές διακρίσεις των αθλητριών μας και συγκεκριμένα:


Δ1 κατηγορία

Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία: 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στο Στεφάνι, 5η θέση στη Μπάλα

Σωτηρίου Κωνσταντίνα: 7η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 6η θέση στο Στεφάνι, 3η θέση στη Μπάλα

Λίλη Άλκηστις: 9η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 3η θέση στο Σχοινάκι, 4η θέση στο Στεφάνι


Δ2 κατηγορία

Σπανούδη Αγγελική: θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 4η θέση στο Σχοινί, 5η θέση στη Μπάλα

Μπαζίνα Αγγελική: 8η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, θέση στη Μπάλα, 6η θέση στο Ελεύθερο και 7η θέση στο Στεφάνι

Κωστάντη Ιωάννα: 12η θέση στο Σύνθετο Ατομικό και 6η θέση στη Μπάλα

Καραντζή Καλλιόπη: 14η θέση στο Σύνθετο Ατομικό και 8η θέση στο Στεφάνι

Δραγάτη Σοφία - Άννα: 38η θέση στο Σύνθετο Ατομικό


Δείτε τα επίσημα αποτελέσματα:

Results_RG_D_Notou_2013.pdf


Συγχαρητήρια σε προπονήτριες και αθλήτριες και ευχόμαστε καλό καλοκαίρι!!!!

παγκορασίδες.jpg


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ε΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

 Οι μικρές μας αθλήτριες αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με μεγάλη επιτυχία στον αγώνα που διοργάνωσε η ΑΕΣΓΑ στο Ολυμπιακό Χωριό στις 29/6/2013.


Συγκεκριμένα στις ΤΡΙΑΔΕΣ ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΑ

1η θέση για τις αθλήτριες μας Ανδρονίκου Μαρίνα, Αντωνοπούλου Μυρτώ, Τερζή Ελένη

5η θέση για τις αθλήτριες Αρμάου Αφροδίτη, Βούσουλα Κατερίνα, Φραντζή Εύα

7η θέση για τις αθλήτριες Αβράμογλου Αλεξάνδρα, Παυλίδου Έφη, Σκαρή Χρυσούλα


Στις ΜΠΑΛΕΣ είχαμε τα εξής απότελέσμα:

1η θέση για τις Ανδρονίκου Μαρίνα, Αντωνοπούλου Μυρτώ, Σκαρή Χρυσούλα και Τερζή Ελένη

4η θέση για τις Αβράμογλου Αλεξάνδρα, Βούσουλα Κατερίνα, Παυλίδου Έφη και Φραντζή Εύα

προαγωνιστικό τμήμα.jpg

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και τις προπονήτριες και ευχόμαστε καλή συνέχεια στην κατηγορία Παγκορασίδων!!!!


ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία διοργανώνει την Τελική Φάση Παγκορασίδων Νοτίου Ελλάδας 6-7/7/2013 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωρίου.

Με τον συγκεκριμένο αγώνα τελειώνουν και η αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας μας για το Α΄ εξάμηνο του έτους.

Ο σύλλογός μας θα συμμετέχει με 8 αθλήτριες και συγκεκριμένα τις: Δραγάτη Σοφία - Άννα, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Καραντζή Καλλιόπη, Κωστάντη Ιωάννα, Λίλη Άλκηστις - Σπυριδούλα, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική, Σωτηρίου Κωνσταντίνα.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!


ΑΓΩΝΑΣ Ε΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Η Τοπική Ένωση Αττικής (ΑΕΣΓΑ) διοργανώνει διασυλλογικό αγώνα για την Ε΄ κατηγορία (προαγωνιστικό). Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού το Σαββάτο 29/6/2013.

Στον αγώνα θα συμμετέχουν 74 αθλήτριες από 15 διαφορετικά σωματεία. Ο σύλλογος μας θα είναι παρών και σε αυτόν τον αγώνα με την συμμετοχή 9 μικρών αθλητριών που θα διαγωνιστούν σε ελεύθερο πρόγραμμα και σε πρόγραμμα με 4 μπάλες.

Οι αθλήτριες μας είναι: Αβράμογλου Αλεξάνδρα, Ανδρονίκου Μαρίνα, Αντωνοπούλου Μυρτώ - Μαρία, Αρμάου Αφροδίτη - Άννα, Βούσουλα Κατερίνα - Κανδρούλα, Παυλίδου Έφη, Σκαρή Χρυσούλα, Τερζή Ελένη, Φραντζή Εύα - Μαρία.

Μετά την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε εχθές οι αθλήτριες μας θα συμμετέχουν και στους δύο ομίλους. Ο αγώνας θα ξεκινήσει 11:50 - 13:00 με τον Ά Όμιλο και θα συνεχιστεί 13:20 - 14:30 με τον Β΄ Όμιλο.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας!!!


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΡΑΔΑ - EGOGYM 2013

Η ομάδα του Επίλεκτου τμήματος θα ολοκληρώσει τις φετινές εμφανίσεις της, ύστερα από την κατάκτηση της Αργυρής θέσης στο COSMOGYM 2013, με την συμμετοχή της  στην Γυμναστράδα που διοργανώνει η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία στο Κλειστό Γυμναστήριο Δ.Α.Κ Γλυφάδας 27-30/6/2013.

Ο σύλλογος μας θα είναι συνεπείς και σε αυτή την διοργάνωση παρουσιάζοντας το εξαιρετικό πρόγραμμα με τίτλο "Από το κακό αναβλύζει το καλό".  Η διοργάνωση έχει εντυπωσιακό αριθμό συμμετοχών, περισσότεροι από 1.200 αθλητές, και πραγματοποιείται ταυτόχρονα με το Πανελληνίο Πρωτάθλημα Αεροβικής Γυμναστικής.

Η έναρξη της Γυμναστράδας θα γίνει την Πέμπτη 27/6/2013 όπου συμμετέχει και η ομάδα μας.

Σας παραθέτουμε το πρόγραμμα αναλυτικά:

programma_egogym.pdf

-->


Επίσης την Κυριακή 30/6/2013 θα παρουσιάσουν, στα πλαίσια gala, τα προγραμμά τους η Εθνική Ομάδα Ensemble Γυναικών. Η παρουσία αυτή έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το σύλλογό μας καθώς μέλος της ομάδας είναι η αθλήτρια μας ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΖΩΗ.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ COSMOGYM 2013

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε εχθές η συμμετοχή της Επίλεκτης ομάδας μας στο Cosmogym 2013 στο Κλειστό Γυμναστήριο Περιστερίου.

Ο σύλλογος μας κατέκτησε την αργυρή θέση αποσπώντας πολύ θετικά σχόλια για την ποιότητα του προγράμματος που παρουσίασε. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Επίλεκτη ομάδα για δεύτερη συνεχόμενη φορά κατακτά την αργυρή θέση σε ισάσιες συμμετοχές σε αυτόν τον θεσμό Γενική Γυμναστικής.

Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και την προπονήτρια τους!!!


Ελπίζουμε στην συνέχεια των επιτυχιών!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Νέες επιτυχίες είχαν οι αθλήτριες της ομάδας μας στην Τελική Φαση κατηγορίας Κορασίδων που διοργάνωσε η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία στις 15-16/6/2013 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Οι αθλήτριες μας Ανδρονίκου Ευανθία, Γούτη Γαλήνη, Κυριαζή Βασιλική, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα και Χατζηπετρή Ειρήνη ανέβηκαν στην 1η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό ύστερα από ένα δύσκολο αγώνα.

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν και σε ατομικό επίπεδο και συγκεκριμένα

Η αθλήτρια μας Γούτη Γαλήνη κατέκτησε την 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 4η θέση στο Ελεύθερο πρόγραμμα, 4η θέση στην μπάλα και την 1η θέση στις κορίνες και η Παττακού Μαρία κατέκτησε την 8η θέση στις κορίνες.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα:

Results_RG_G_Notou_2013.pdf


Οι αθλήτριες μας με τις προπονήτριες κ.Βουρλή Ελένη, Κυριαζοπούλου Θένια και Σάρδη Εύα

korasides foto.jpg


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 8-9/6/2013

Στον αγώνα που διοργάνωσε η ΑΕΣΓΑ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού, ο σύλλογος μας είχε νέες επιτυχίες.Στον αγώνα συμμετείχαν 106 αθλήτριες από συλλόγους της Νοτίου Ελλάδας.

Η ομάδα μας κατέκτησε την 1η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες: Δραγάτη Σοφία - Άννα, Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Κωστάντη Ιωάννα, Λιλή Αλκηστις - Σπυριδούλα, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική, Σωτηρίου Κωνσταντίνα.

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν και σε ατομικό επίπεδο.

Συγκεκριμένα:

Παγκορασίδες Ά χρονιάς γεννημένες 2004

Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία: 3η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, στο Σχοινί, θέση στο Στεφάνι, θέση στη Μπάλα

Λίλη Άλκηστις - Σπυριδούλα: 9η θέση στο Σύνθετο Ατομικ, στο Σχοινί, 

Σωτηρίου Χριστίνα (αγωνίστηκε σε 3 όργανα): 27η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, στο σχοινί, θέση στο Στεφάνι


Παγκορασίδες Β΄ χρονιάς  γεννημένες 2003

Σπανούδη Αγγελική: 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στο Σχοινί, 6η θέση στο Στεφάνι, 6η θέση στη Μπάλα

Μπαζίνα Αγγελική: 6η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 8η θέση στο Ελεύθερο, 4η θέση στο Στεφάνι, 5η θέση στη Μπαλα

Κωστάντη Ιωάννα: 10η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 6η θέση στο Σχοινί, στο Στεφάνι

Καραντζή Καλλιόπη: 15η θέση στο σύνθετο Ατομικό

Δραγάτη Σοφία Αννα (αγωνίστηκε σε 3 όργανα): 32η θέση στο Σύνθετο Ατομικό


Δείτε τα αποτελέσματα:

Aποτελέσματα Σ. Ομαδικο Παγκορασίδων 2013.pdf

Aποτελέσματα Σ. Ατομικό-Οργανα Παγκορασίδων Δ1.pdf

Aποτελέσματα Σ. Ατομικό-Οργανα Παγκορασίδων Δ2.pdf



Η αγωνιστική δραστηριότητα συνεχίζεται με τον αγώνα που διοργανώνει η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού, την Τελική Φάση κατηγορίας Κορασίδων, όπου συμμετέχει η ομάδα μας με 7 αθλήτριες τις: Ανδρονίκου Ευανθία, Γούτη Γαλήνη, Κυριαζή Βασιλική, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία και Χατζηπετρή Ειρήνη.

Καλη επιτυχία στις αθλήτριες!!!






ΚΛΗΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 8-9/6/2013

Μετά την χθεσινή κλήρωση οι αθλήτριες του συλλόγου μας αγωνίζονται ως εξής:

Σαββάτο 8/6/2013

Α΄ Ομιλος 10:00 - 11:00 Δραγάτη Σοφία - Άννα Νο 12

Γ΄ Όμιλος 12:30 - 14:00 Μπαζίνα Αγγελική Νο 47

Δ΄ Όμιλος 15:00 - 16:20 Σπανούδη Αγγελίνα Νο 60

Ε΄ Όμιλος 16:30 - 17:50 Καραντζή Καλλιόπη Νο 77, Λιλή Άλκηστις Νο 78, Κωστάντη Ιωάννα Νο 82, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία Νο 84

ΣΤ΄ Όμιλος 18:00 - 19:30 Σωτηρίου Κωνσταντίνα Νο 106.


Την Κυριακή 9/6/2013 αντιστρέφονται οι όμιλοι και οι αθλήτριες που θα αγωνιστούν πρώτες είναι αυτές του Δ΄ομίλου και μετά Ε΄,ΣΤ΄Α΄,Β΄,Γ΄.

Πρόγραμμα Κυριακής

Δ΄ Όμιλος: 10:00 - 11:15

Ε΄ Όμιλος: 11:30 - 12:30

ΣΤ΄ Όμιλος: 12:45 14:00

Α΄ Όμιλος: 15:00 - 15:30

Β΄ Όμιλος: 15:45 - 16:45

Γ΄ Όμιλος: 17:00 - 18:15


Καλή επιτυχία στις μικρές μας αθλήτριες!!!




ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 8 & 9 ΙΟΥΝΙΟΥ

Στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού θα διοργανωθεί από την Α.Ε.Σ.Γ.Α ο διασυλλογικός αγώνας κατηγορίας  Παγκορασίδων.

Οι μικρές αθλήτριες θα αγωνιστούν σε 4 όργανα, Ελεύθερο πρόγραμμα, Σχοινάκι, Στεφάνι και Μπάλα.

Ο σύλλογος μας θα συμμετέχει με πλήρη ομάδα η οποία αποτελείται από 4 αθλήτριες Β΄ Χρονιάς και 4 αθλήτριες Α΄ Χρονιάς και είναι οι εξής:

Δραγάτη Σοφιάννα, Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Κωνστάντη Ιωάννα, Λιλή Άλκηστις, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική, Σωτηρίου Κωνσταντίνα.

Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5/6/2013 οπότε και θα γνωρίζουμε πότε θα αγωνιστούν οι αθλήτριες μας.


Ευχόμαστε καλή επιτυχία!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με νέες επιτυχίες είχε ο σύλλογος μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων - Γυναικών στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λάρισας. Στον αγώνα συμμετείχαν συνολικά 129 αθλήτριες (31 γυναίκες και 98 νεάνιδες)


Στην κατηγορία Γυναικών ο Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ κατέκτησε την 1η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες Κεσσίδη Ειρήνη, Μουσταφά Μόνα και Σωτάκη Φραντζέσκα.


Στο σύνθετο ατομικό η αθλήτρια μας Κεσσίδη Ειρήνη κατέκτησε την 3η θέση στο σύνθετο ατομικό και 1η θέση στις κορίνες, 4η θέση στο στεφάνι και 5η θέση στην κορδέλα.


Η Σωτάκη Φραντζέσκα έλαβε την 7η θέση στο Σύνθετο ατομικό, 1η θέση στην μπάλα και 7η θέση στο στεφάνι


Η Μουσταφά Μόνα κατέκτησε την 13η θέση στο Σύνθετο ατομικό και 3η θέση στις κορίνες.

Δείτε τα αποτελέσματα

gynaikes.pdf

organa_gynaikes.pdf


Στην κατηγορία νεανίδων  οι αθλήτριες μας κατέκτησαν την 10η θέση στο Σύνθετο ομαδικό με τις αθλήτριες Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γλαβά Φωτεινή, Σιμιτζή Νικολέτα, Τζανιδάκη Σταυρούλα και Φασούλη Ελένη.

neanides.pdf



ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2013

Σήμερα Δευτέρα του Πάσχα οι προπονήσεις των ομάδων μας θα συνεχιστούν κανονικά ενοψει του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ρυθμικής Γυμναστικής που θα πραγματοποιηθεί στις 10-11-12/5/2013 στην Λάρισα.

Οι αθλήτριές μας θα αναχωρήσουν την Πέμπτη 9/5/2013 όπου θα πραγματοποιηθεί η επίσημη προπόνηση στο γυμναστήριο του αγώνα καθώς και η τεχνική σύσκεψη.

Οι αθλήτριες που θα συμμετέχουν είναι:


Κατηγορία Γυναικών

Κεσσιδη Ειρήνη, Μουσταφά Μόνα, Ξυνορόδου Κλειώ, Σωτάκη Φραντζέσκα


Κατηγορία Νεανίδων

Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γιαγλιόγλου Αργυρώ, Γλαβά Φωτεινή, Σιμιτζή Νικολέτα, Τζανιδάκη Σταυρούλα και Φασούλη Ελένη


πανελληνιο πρωταθλημα.jpg

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!!




ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 27-28/4/2013

Ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του συλλόγου μας στον αγώνα κατηγορίας Κορασίδων που διοργανώθηκε από την Α.Ε.Σ.Γ.Α στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Οι επιτυχίες μας ήταν μεγάλες καθώς οι αθλήτριες μας κατέκτησαν την το Χρυσό μετάλλιο στο Σύνθετο Ομαδικό.

Την ομάδα αποτελούν οι αθλήτριες Ανδρονίκου Ευανθια, Γούτη Γαλήνη, Κυριαζή Βασιλική, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντινα, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία και Χατζηπετρή Ειρήνη.

Επίσης οι επιτυχίες συνεχίστηκαν και σε ατομικό επίπεδο καθώς είχαμε αναλυτικά:

  • Γούτη Γαλήνη κατέκτησε την 1η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 3η θέση στο Ελεύθερο,7η θέση στο Στεφάνι, 3η θέση στη Μπάλα & 2η θέση στις Κορίνες
  • Παπασούλη Πέρσεφόνη - Κωνσταντίνα 6η θέση στις Κορίνες
  • Ανδρονίκου Ευανθία 9η θέση στο Στεφάνι, 10η στις Κορίνες
  • Κυριαζή Βασιλική 8η θέση στη Μπάλα
  • Σωτηρίου Χριστίνα 8η θέση στις Κορίνες
  • Παττακού Μαρία 12η θέση στη Μπάλα
  • Χατζηπετρή Ειρήνη 11η θέση στις Κορίνες


Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Aποτελέσματα Σ. Ομαδικο Κορασίδων 2013.pdf

Αποτελέσματα Σ. Ατομικό Koρασίδων 2013.pdf


Πολλά συγχαρητήρια στις προπονήτριες και αθλήτριες του συλλόγου μας και ευχόμαστε καλή συνέχεια!!!


ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 27-28 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Η αγωνιστική δραστηριότητα συνεχίζεται και αυτό το Σαββατοκύριακο με την κατηγορία Κορασίδων. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο Ολυμπιακό Χωριό με την συμμετοχή 90 αθλητριών.


Οι αθλήτριες του συλλόγου μας που θα συμμετάσχουν στον αγώνα είναι: Ανδρονίκου Ευανθία, Γούτη Γαλήνη, Κυριαζή Βασιλική, Παπασούλη Περσεφόνη -  Κωνσταντίνα, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίννα - Μαρία, Χατζηπετρή Ειρήνη.


Ο αγώνας ξεκινά στις 10:30πμ το Σάββατο και στις 10:00 την Κυριακή.


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ 20-21/4/2013

Ο αγώνας κατηγοριών Γυναικών - Νεανίδων ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό Χωριό με νέες επιτυχίες για τον σύλλογό μας.

Στην κατηγορία Γυναικών είχαμε αναλυτικά

  • Σωτάκη Φραντζέσκα κατέκτησε την 2η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στη Μπάλα & Κορίνες και 5η θέση στο Στεφάνι & Κορδέλα

  • Κεσσίδη Ειρήνη κατέκτησε την 3η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στο Στεφάνι, 3η θέση στην Κορδέλα, 4η θέση στις Κορίνες και 5η θέση στην Μπάλα

  • Μουσταφά Μόνα έλαβε την 6η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 3η θέση στο Στεφάνι, 5η θέση στις Κορίνες, 7η θέση στη Μπάλα και 8η θέση στην Κορδέλα.

Στην κατηγορία Νεανίδων είχαμε την 5η θέση στο Συνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γλαβά Κλαίρη, Σιμιτζή Νικολέτα, Τζανιδάκη Σταυρούλα και Φασούλη Ελένη.

  • Η αθλήτρια μας Τζανιδάκη Σταυρούλα έλαβε την 7η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 3η θέση στο Στεφάνι και 3η θέση στην Κορδέλα.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα

ΣΥΝΘΕΤΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ.pdf

Aποτελέσματα Σ. Ομαδικο Νεανίδων ΑΕΣΓΑ 20 & 21 Απριλίου 2013.pdf

ΣΥΝΘΕΤΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ.pdf


γυναικες 2013.jpg   ΝΕΑΝΙΔΕΣ - ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΕΣΓΑ.jpg


ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η Α.Ε.Σ.Γ.Α διοργανώνει αγώνα Ρυθμικής Γυμναστικής κατηγοριών Γυναικών - Νεανίδων στο Ολυμπιακό Χωριό στις 20-21/04/2013.

Οι σύλλογοί μας θα συμμετέχουν και σε αυτόν τον αγώνα με πλήρεις ομάδες τόσο στην κατηγορία Νεανίδων όσο και στην κατηγορία Γυναικών.


Αναλυτικά:

Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Κεσσίδη Ειρήνη, Μουσταφά Μόνα & Σωτάκη Φραντζέσκα

ΝΕΑΝΙΔΑ: Γιαγλιόγλου Αργυρώ


Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

ΝΕΑΝΙΔΕΣ: Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γλαβά Φωτεινή, Σιμιτζή Νικολέτα, Τζανιδάκη Σταυρούλα & Φασούλη Ελένη


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Η συμμετοχή των ομάδων μας στον φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην Καλαμάτα ολοκληρώθηκε με πολλές επιτυχίες για τους συλλόγους μας.


Στην κατηγορία Νεανίδων η αθλήτρια μας Σιμιτζή Νικολέτα κατέκτησε την 3η θέση στην Κορδέλα.


Στην κατηγορία Κορασίδων η ομάδα μας κατέκτησε την 2η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό.

  • Η αθλήτρια Γούτη Γαλήνη έλαβε την 3η θέση στις Κορίνες
  • Η αθλήτρια Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα κατέκτησε την 4η θέση στο Στεφάνι


Στην κατηγορία Παγκορασίδων η ομάδα μας κατέκτησε την 2η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό.

  • Η αθλήτρια Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία έλαβε την 2η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 2η θέση στο Στεφάνι, 1η θέση στη Μπάλα
  • Η  Λίλη Αλκηστις - Σπυριδούλα κατέκτησε την 7η θέση στο σχοινί
  • Η  Κωστάντη Ιωάννα έλαβε την 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 5 θέση στην Μπάλα, 7η θέση στο Στεφάνι και 8η θέση στο Ελεύθερο
  • Η Καραντζή Καλλιόπη κατέκτησε την 5η θέση στο Στεφάνι, 6η θέση στην Μπάλα
  • Η Μπαζίνα Αγγελική κατετάγει στο Σύνθετο Ατομικό, 5η θέση στο Σχοινί και 6η θέση στο Στεφάνι



ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ                                             ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2013.jpg            ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2013.jpg

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και προπονήτριες μας και ευχόμαστε καλή συνέχεια!


Φιλικός αγώνας στην Καλαμάτα

  Ο  Φ.Ο.Κ Καλαμάτας διοργανώνει στις 12-13-14/04/2013 φιλικό αγώνα κατηγοριών Νεανίδων - Κορασίδων - Παγκορασίδων παράλληλα με τη Διεθνή Συνάντηση που πλέον είναι θεσμός για την Μεσσηνιακή πρωτεύουσα.

Οι σύλλογοί μας θα δώσουν το παρόν και σε αυτό το γεγονός, ξεκινώντας έτσι και οι μικρότερες αθλήτριες μας την αγωνιστική τους σεζόν.

Συγκεκρινένα:


Στην κατηγορία Νεανίδων θα αγωνιστεί με τον Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ η αθλήτρια μας Σιμιτζή Νικολέτα.


Στην κατηγορία Κορασίδων θα αγωνιστούν με τον Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ οι αθλήτριες μας:Ανδρονίκου Ευανθία, Γούτη Γαλήνη, Κυριαζή Βασιλική, Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα, Παττακού Μαρία και Χατζηπετρή Ειρήνη.


Στην κατηγορία Παγκορασίδων θα αγωνιστούν με το Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ οι αθλήτριες μας: Δραγάτη Σοφία - Άννα, Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία, Κωστάντη Ιωάννα, Λίλη Αλκηστις και Μπαζίνα Αγγελική.


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας!!!!


1ος Αγώνας Νεανίδων - Γυναικών

Στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού στις 30-31/03/2013 πραγματοποιήθηκε ο πρώτος φιλικός αγώνας κατηγοριών Νεανίδων - Γυναικών που διοργανώθηκε μέσω της Τοπικής Ένωσης (Α.Ε.Σ.Γ.Α) Αττικής.

Οι σύλλογοί μας αγωνίστηκαν και στις δύο κατηγορίες με ολοκληρωμένες ομάδες.

Συγκεκριμένα συμμετείχαν:


Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ στην κατηγορία Γυναικών με τις αθλήτριες: Κεσσίδη Ειρήνη, Μουσταφά Μόνα και Σωτάκη Φραντζέσκα.

Οι αθλήτριες μας κατέκτησαν την 1η Θέση στο Σύνθετο Ομαδικό και είχαν και ατομικές διακρίσεις.


Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ στην κατηγορία Νεανίδων με την αθλήτρια: Γιαγλίογλου Αργυρώ που κατέκτησε την την 22η θέση στο Σύνθετο Ατομικό.


Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ στην κατηγορία Νεανίδων με τις αθλήτριες: Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γλαβά Φωτεινή, Σιμιτζή Νικολέτα, Τζανιδάκη Σταυρούλα και Φασούλη Έλενα.

Οι αθλήτριες μας κατέκτησαν την 6η Θέση στο Σύνθετο Ομαδικό και είχαν και ατομικές διακρίσεις.


Σας παραθέτουμε τα αναλυτικά αποτελέσματα:

Aποτελέσματα Σ. Ομαδικο Νεανίδων ΑΕΣΓΑ 2013.pdf

Αποτελέσματα Νεανίδων 2013 Σ. Ατομικό & Όργανα.pdf

Αποτελεσματα Γυναικών ΑΕΣΓΑ 2013.pdf


Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις αθλήτριες μας!!!!




ΚΛΗΡΩΣΗ ΓΙΑ COSMOGUM


Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για το "COSMOGUM GYMNASTICS FOR ALL CONTEST" που θα γίνει 21-22/6/2013 και θα συμμετάσχει το Επίλεκτο τμήμα του συλλόγου μας.

Σας παραθέτουμε αναλυτικά το πρόγρμαμμα παρουσίασης.


Cosmogym Contest time group 1-1.pdf

Cosmogym Contest time group 2-1.pdf



Γονείς και αθλήτριες στο μαγικό δάσος της γυμναστικής

Δανειζόμαστε ένα καταπληκτικό αρθρο που βρήκαμε στην σελίδα της γυμναστικής και νομίζουμε ότι αξίζει όλοι να το διαβάσουμε........


περάσετε μια βόλτα από τα γυμναστήρια στα οποία αθλούνται παιδιά θα παρατηρήσετε ότι ένας μεγάλος αριθμός γονέων είναι παρόντες σε μέρος της προπόνησης ή και σε ολόκληρη την προπόνηση.

Όταν τα σημάδια του στρες γίνουν αντιληπτά είναι αρκετά αργά! Άρα ο γονέας χρειάζεται την απαραίτητη εκπαίδευση για να προλάβει καταστάσεις επικίνδυνες για την ψυχική υγεία του παιδιού του.


Σε κάποιες μάλιστα περιπτώσεις η παρουσία τους γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτή, καθώς παρεμβαίνουν στην προπονητική διαδικασία ή τα παιδιά-αθλητές κατευθύνουν το βλέμμα τους προς αυτούς ζητώντας επιβεβαίωση. Έχετε ποτέ προβληματιστεί για το πώς αντιλαμβάνονται οι μικρές αλλά και μεγαλύτερες αθλήτριες την εμπλοκή των γονέων τους στην αθλητική τους δραστηριότητα;

Από έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Giannitsopoulou, Kosmidou, & Zisi, 2010) και στην οποία συμμετείχαν αθλήτριες εν ενεργεία και πρώην, από διάφορα αθλήματα (ρυθμική γυμναστική, ενόργανη γυμναστική, κολύμβηση, μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο κ.ά), παρατηρήθηκε ότι οι αθλήτριες της ρυθμικής και της ενόργανης (τα δικά ΜΑΣ δηλαδή παιδιά) αντιλαμβάνονταν ότι οι γονείς τους τις επιβραβεύουν και τις κατανοούν περισσότερο από ότι αθλήτριες των άλλων αθλημάτων, αλλά επιθυμούσαν οι γονείς τους να μετέχουν (εμπλέκονται) λιγότερο στο άθλημά τους. Με άλλα λόγια επιθυμούσαν η συμμετοχή των γονέων τους στην προπονητική διαδικασία να είναι μικρότερη. Μάλιστα η άποψη αυτή ήταν παρόμοια σε εν ενεργεία αθλήτριες αλλά και αθλήτριες που είχαν αποχωρίσει από την ενεργό δράση, γεγονός που σημαίνει ότι η αντίληψη αυτή είναι σταθερή στις αθλήτριες της γυμναστικής εδώ και πολλά χρόνια, πολλές γενιές.

Τα αθλήματα της γυμναστικής είναι αθλήματα στα οποία μετέχουν παιδιά, για μεγάλο χρονικό διάστημα της ζωής τους, χρονικό διάστημα κατά το οποίο «πλάθεται» η προσωπικότητά τους. Η πρόωρη εξειδίκευση των αθλημάτων της γυμναστικής (η οποία είναι υποχρεωτική) εγκυμονεί κινδύνους. Παρατηρήθηκε για παράδειγμα ότι οι αθλήτριες της ρυθμικής μετά την αποχώρησή τους από το άθλημα δεν ασκούνταν οργανωμένα και συστηματικά σε ποσοστό 68.3%, ενώ σε οργανωμένα προγράμματα άσκησης συμμετείχε μόλις το 19.2% των πρώην αθλητριών (Marinaki et al., 2010). Άρα το άθλημα δε συμβάλει μακροπρόθεσμα στην προαγωγή της υγείας, μεταδίδοντας την ανάγκη και την αγάπη για διαρκή άσκηση στις αθλήτριες μετά την αποχώρησή τους. Αυτός είναι ένας παράγοντας που θα πρέπει να προσεχθεί από τους υπεύθυνους των αθλημάτων και η εμπλοκή των γονέων μπορεί να είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας.

Από την άλλη πλευρά, ο γονιός της γυμναστικής μετέχει υποχρεωτικά αρκετά «δυναμικά» στη διαδικασία, λόγω της συχνότητας των προπονήσεων, αλλά και της ηλικίας των αθλητριών. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό προκαλεί στρες το οποίο δεν μπορεί να «εκτονωθεί» από το σώμα των παιδιών, αν δεν το προνοήσει κάποιος. Όταν από την άλλη τα σημάδια του στρες γίνουν αντιληπτά είναι αρκετά αργά! Άρα ο γονέας χρειάζεται την απαραίτητη εκπαίδευση για να προλάβει καταστάσεις επικίνδυνες για την ψυχική υγεία του παιδιού του.

Εσείς προς το παιδί σας...

  • Να καθοδηγείτε τα παιδιά σας, αλλά να θυμάστε ότι ΔΕΝ είστε προπονητές (όσες γνώσεις κι αν πιστεύετε ότι έχετε)

  • Να τα βοηθάτε να βάζουν σωστούς στόχους

  • Να δίνετε έμφαση στην προσπάθεια και όχι στο αποτέλεσμα να ενδιαφέρεστε για την προπόνηση, ρωτώντας κυρίως πώς πέρασαν

  • Να κατανοείτε ότι η αθλήτρια ΠΡΕΠΕΙ να αφήνει στο γυμναστήριο ότι συνέβη στην προπόνηση, διαφορετικά κινδυνεύει η ψυχική της υγεία

  • Να έχετε χιούμορ. Αν χαμογελάτε θα χαμογελά και το παιδί. Η αθλήτρια ρυθμικής πρέπει να μπαίνει στο προπονητήριο με χαμόγελο

  • Μιλάτε πάντα θετικά στην αθλήτρια. Υπάρχουν άπειρες εκφράσεις για να πείτε θετικά το ίδιο πράγμα.

  • Αν δεν μπορείτε να καταπνίξετε την επιθυμία να σχολιάστε κάτι σχετικά με την προπόνηση, χρησιμοποιείτε τη τεχνική «σάντουιτς» (Θετικό σχόλιο-Διόρθωση -θετικό σχόλιο)

  • Ρωτήστε τις τι θέλουν και τι τις ενοχλεί. Σε χρόνο ανύποπτο και μακριά από αγώνες

  • ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΕ ΑΓΑΠΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ & ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ

Εσείς...

  • Να διασκεδάζετε τη συμμετοχή του παιδιού σας στη ρυθμική

  • Δώστε στη ρυθμική την αξία που της αρμόζει. Ούτε λιγότερη αλλά ούτε περισσότερη

  • Το πώς θα αντιληφθεί η αθλήτρια την αντίδραση του γονέα στον αγώνα δημιουργείται ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ πριν τον αγώνα. Να θυμάστε στο αγώνα έχουμε όλοι την τάση να είμαστε καλοί, όμως κανείς δεν ξεχνά τις αντιδράσεις του προηγούμενου καιρού και μάλιστα τις περισσότερο έντονες.

  • Μην παραμελήσετε τη δική ζωή σας για τη γυμναστική.

  • Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ είναι ο χώρος δράσης του παιδιού σας και όχι δικό σας.

Το δάσος της ρυθμικής γυμναστικής δε χρειάζεται να είναι γκρίζο, αλλά πολύχρωμο. Αυτά τα χρώματα της αξίζουν.

Κοσμίδου Ευδοξία
Ε.Φ.Α. (PhD, MSc)
Πρώην ομοσπονδιακή προπονήτρια Ρ.Γ.
Διδάσκουσα στο ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ


ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΡΥΘΜΙΚΗΣ


ribbon 1 2013.jpg


ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΖΩΗ - ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Το ξεκίνημα της νέας χρονιάς γίνεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους συλλόγους μας καθώς με απόφαση του Δ.Σ της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας η αθλήτρια μας ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΖΩΗ είναι πλέον μέλος της Εθνικής Ομάδας του Ensemble Γυναικών.

Η Ζωή ξεκίνησε ρυθμική στα 7 της χρόνιας με την καθοδήγηση της προπονήτριας της Κουτσούκου Πόπης και δασκάλων μπαλέτου Κανακάρη Δήμητρα και Βουρλή Ελένη. Η πορεία της ήταν ανοδική μέσα στα χρόνια.

Μερικές από τις διακρίσεις της είναι:

  • 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό του Προκριματικού Αγώνα Κορασίδων το 2009 και 7η θέση Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ίδιας χρονιάς,
  • 8η θέση στο Σύνθετο Ατομικό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων το 2010 με 4η θέση στο Τελικό Οργάνων στο Σχοινί και 6η στο Στεφάνι
  • 4η θέση στο Σύνθετο Ατομικό του Προκριματικού Αγώνα Νεανίδων το 2011
  • 1η θέση στο Στεφάνι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων το 2011, 3η θέση στις Κορίνες και 6η θέση στην Μπάλα
  • 3η θέση στο Σύνθετο Ατομικό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων το 2012, 3η θέση στην Μπάλα, 2η θέση στις Κορίνες και 4η θέση στη Κορδέλα.

Η Ζωή πλέον κάνει προπόνηση στις εγκαταστάσεις της Εθνική Ομάδας στο Άγιο Κοσμά, υπό την καθοδήγηση των εθνικών προπονητριών, με σκοπό να συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής που θα πραγματοποιηθεί τον Σεπτέμβιο του 2013 στο Κίεβο της Ουκρανίας.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην προσπάθεια της αθλήτριάς μας!!

ζωη 1.jpg    ΖΩΗ 2.jpgΖΩΗ 3.jpg


ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ

Το τμήμα της ρυθμικής γυμναστικής των συλλόγων Δ.Α.Σ & ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ σας εύχετε καλή και δημιουργική νέα χρονιά!!!


φωτο για καλή χρονιά.jpg


Χριστουγεννιατική πάρτυ!

Σας προσκαλούμε να έρθετε να διασκεδάσουμε στο Χριστουγεννιάτικο πάρτυ του συλλόγου μας την Παρασκευή 21/12/2012 και ώρα 18:30 - 21:30 στο Αθλητικό Κέντρο επί της Αλέξανδρου Παναγούλη και Μονεμβασίας, Δραπετσώνα.

Στο πάρτυ θα μοιραστούν δωράκια σε όλες τις αθλήτριες και ταυτόχρονα θα μπορέσετε να αποκτήσετε και το ημερολόγιο του τμήματός μας.

Η έναρξη των μαθημάτων μας, για την νέα χρονιά, θα είναι την Τρίτη 8/1/2013 μαζί με την έναρξη των σχολείων.


Σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά!!!

χριστουγεννιατικη φωτογραφια.jpg


ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ 2012

Τα νέα ημερολόγια του τμήματος της ρυθμικής γυμναστικής για το έτος 2013 ετοιμάζονται!! Η φωτογράφιση πραγματοποιήθηκε στις 29-30/10/2012.

Δείτε μερικές φωτογραφίες από τα τμήματά μας.

Τις υπολοιπες θα τις θαυμάσετε με την αγορά του ημερολογίου μας!

IMG_02631.jpg

IMG_00511.jpg


IMG_00291.jpg

IMG_00071.jpg


Προπόνηση μικρών παιδιών στη Γυμναστική. Πόσο σημαντική είναι;

Είναι ίσως η πιο κρίσιμη περίοδος ενός παιδιού που αποφασίζει (ή έστω αποφασίζουν άλλοι γι΄αυτό) να ακολουθήσει τον δρόμο του πρωταθλητισμού. Η προπόνηση των μικρών αθλητών/τριών στη γυμναστική απαιτεί χρόνια συνεχούς και αδιάλειπτης αφοσίωσης. Πρωτίστως, ως προπονητές απαιτείται να έχετε επιλέξει λεπτά παιδιά στη κατάλληλη ηλικία.

Ο κατάλληλος σωματότυπος είναι απαραίτητος ωστε  να μπορέσουν να ακολουθήσουν τις ανάγκες της προπόνησης που χρειάζεται για τα μετέπειτα χρόνια. Στα παιδιά  - αθλητές/τριες χρειάζεται πρώτα απ' όλα να εδράζεται η προσωπική παρακίνηση ως βασική προϋπόθεση.

coudepied.jpg

Πειθαρχία
Θα πρέπει να ξεκινάτε τη προπόνηση στη προγραμματισμένη ώρα εξασφαλίζοντας ότι τα παιδιά είναι πειθαρχημένα και φθάνουν στο γυμναστήριο την σωστή στιγμή, ξεκινώντας πλήρη προθέρμανση πριν αρχίσει η βασική προπόνηση. Ουσιαστικά ως προπονητές πρέπει να δείξετε πρώτα ότι είστε οι ίδιοι συνεπείς. Παρά το γεγονός ότι τα μικρά παιδιά βιάζονται να κάνουν τα πράγματα γενικά γρήγορα, χρειάζεται κατά τη διάρκεια της μάθησης να εμβαθύνουμε προσεκτικά και υπομονετικά στη τεχνική νέων ασκήσεων. Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι στις μικρές ηλικίες τα παιδιά αδυνατούν να εκτελούν αριστοτεχνικά τις δύσκολες ασκήσεις.

 Θεμέλια
Βάζοντας τα θεμέλια στη κατάλληλη στιγμή, η μάθηση έρχεται ως φυσιολογικό επακόλουθο και σχετικά γρήγορα. Ωστόσο, αυτό απαιτεί ελεύθερο μυαλό, αφοσίωση και σταθερή προπόνηση επί ώρες κάθε μέρα. Αν και τα παιδιά δεν είναι μόνο αθλητές/τριες αλλά και μέλη της κοινωνίας, εντούτοις η καριέρα στη γυμναστική απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή στις δραστηριότητες εκτός γυμναστηρίου οι οποίες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα όπως τραυματισμοί από αθλοπαιδιές με άλλα παιδιά, ή ανεξέλεγκτες δραστηριότητες στην θάλασσα.

Αυτοέλεγχος
Εκτός από την πάγια και βασική πρακτική προπόνησης, η άλλη πτυχή που θα πρέπει να διδαχτούν τα παιδιά είναι το πώς να εκτελούν τις ασκήσεις και τα προγράμματά τους με ασφάλεια, χωρίς να βλάψουν τον εαυτό τους. Θα πρέπει να γνωρίζουν ποια είναι τα όριά τους κατά την εκτέλεση των ασκήσεων διότι εκεί "κρύβονται" οι επικίνδυνοι τραυματισμοί. Μια κακή εμπειρία από έναν απρόσμενο τραυματισμό στη μικρή ηλικία σε συγκεκριμένη άσκηση ή ασκήσεις, μπορεί να αφήσει  ψυχολογικό τραύμα και φόβο για την μελλοντική εκτέλεσή τους.

Ασφάλεια
Μια βασική παράμετρος της όλης προπονητικής διαδικασίας είναι η εξασφάλιση της ποιότητας του εξοπλισμού του γυμναστηρίου. Χρειάζεται να υπάρχει συχνός έλεγχος στα βασικά αλλά και βοηθητικά όργανα γυμναστικής φροντίζοντας να βρίσκονται πάντα σε τέλεια κατάσταση. Προσοχή επίσης σε περιττά αντικείμενα και επικίνδυνες αιχμηρές προεξοχές που βρίσκονται μέσα στην αίθουσα που εμποδίζουν την κίνηση των παιδιών και θα μπορούσαν να τα τραυματίσουν.

Αφοσίωση

Θα πρέπει να δώσετε να κατανοήσουν τα παιδιά ότι ο μόνος τρόπος για να μάθουν ασκήσεις είναι η σωστή τεχνική και αφοσίωση στη καθημερινή προπόνηση. Η Γυμναστική είναι ένα άθλημα στο οποίο η αίσθηση της ηρεμίας, της ισορροπίας, και της εμπιστοσύνης είναι απαραίτητα για την επίτευξη της τελειότητας. Σημαντική παράμετρος της προπόνησης των παιδιών είναι η εξάσκηση και διατήρηση της ευλυγισίας του σώματος προκειμένου να το προετοιμάσουν για μελλοντικές δύσκολες ασκήσεις.

alt

Διατροφή
Για τους αθλητές/τριες που αναπτύσσονται, η κατανάλωση μιας ισορροπημένης διατροφής που μπορεί να βοηθήσει να διατηρήσουν το σωστό βάρος και τη καλή φυσική τους κατάσταση είναι το κλειδί για την εξασφάλιση της μυϊκής μάζας και δύναμης. Το πρόχειρο φαγητό, τα λιπαρά τρόφιμα και τα ανθρακούχα ποτά πρέπει να βρίσκονται έξω από το μενού διατροφής.

Ψυχολογία
Η Ψυχική δύναμη είναι ένα σημαντικό μέρος της εξελισσόμενης προσωπικότητας του παιδιού αθλητή/τριας. Χωρίς την απαιτούμενη ψυχική δύναμη, ένα παιδί δύσκολα μπορεί να φτάσει στο αποκορύφωμα της γυμναστικής. Ως προπονητής/τρια του παιδιού έχετε την ευθύνη ώστε να αναπτύξει την ψυχική του δύναμη και αυτοεκτίμηση. Θα πρέπει η ψυχολογία να αναπτυχθεί με τέτοιο τρόπο ώστε τυχόν αποτυχία στην προπόνηση ή σε κάποιον αγώνα να τους ωθεί να αφοσιωθούν στην εξομάλυνση των προβλημάτων στην τεχνική των ασκήσεων και στον στόχο τους προς τη δόξα.

 Πρότυπα
Να θυμάστε, ότι, όπως τα παιδιά έχουν πρότυπο τους γονείς τους στο σπίτι και γαλουχούνται κοινωνικά, στο γυμναστήριο το πρότυπο είναι οι προπονητές/τριες από τους οποίους οδηγούνται προς την αθλητική παιδεία η οποία τους οδηγεί σε μετέπειτα συμπεριφορές και στάση αθλητικής (και όχι μόνο) ζωής. Σε σταθερά διαστήματα χρειάζεται να υπάρχει ενημέρωση προς και από τους γονείς για τη δραστηριότητα των παιδιών στο σπίτι και το γυμναστήριο.

Συναισθηματική Επαφή
Μια πολύ σημαντική παράμετρος του να είσαι προπονητής/τρια, είναι να είσαι φίλος των παιδιών δίνοντας τους συναισθηματική υποστήριξη όπου χρειάζεται, ειδικά όταν αποτυγχάνουν. Χωρίς αυτή την σημαντική υποστήριξη δεν θα μπορείτε ποτέ να ελπίζετε ότι ένα από τα παιδιά σας θα μπορεί να γίνει η επόμενη Κανάεβα, ή επόμενος Κοτσιμούρα.

Ενα όμορφο κείμενο από το site της γυμναστικής: gymnast.gr


ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2012-2013

LOGO.jpg

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΗΕΤΙΩΝ» &

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ


Το νέο σχολικό έτος αρχίζει μαζί ξεκινούν τα τμήματα γυμναστικής των συλλόγων μας στην Δραπετσώνα, συνεχίζοντας έτσι την παράδοση των 15 τουλάχιστον χρόνων στο χώρο της γυμναστικής

Φέτος εκτός από τα τμήματα ρυθμικής γυμναστικής και μοντέρνου χορού θα εντάξουμε και τμήμα aerobic.

Τα τμήματα μας, χωρίζονται ανάλογα με το ηλικιακό (ηλικίες από 3 έως 18 χρονών) και μαθησιακό επίπεδο των παιδιών, τα οποία συμμετέχουν στα Φεστιβάλ Γυμναστικής καθώς επίσης και στις δύο ετήσιες αθλητικές εκδηλώσεις μας και τα αγωνιστικά τμήματα που συμμετέχουν και διακρίνονται στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα των αντίστοιχων κατηγοριών Παγκορασίδων, Κορασίδων, Νεανίδων και Γυναικών.

Για πληροφορίες και εγγραφές στα τμήματα μας μπορείτε να μας επισκεφτείτε από την Δευτέρα 03/09/2012 στο Αθλητικό Κέντρο, Αλ. Παναγούλη και Μονεμβασίας από τις 6 - 8μμ (τηλ. 210/4611151) ή στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γ. Κασσιμάτης», Μ. Μπότσαρη και Ηρακλέους (απέναντι από τα ΤΕΛ Δραπετσώνας) από τις 4 - 8μμ. (τηλ. 210/4005834)


Έναρξη των μαθημάτων

Δευτέρα 10/09/2012


Δείτε αναλυτικά την ανακοίνωσή μας:

ανακοινωση για εγγραφες για internet.pdf


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - Ε΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ & ΟΜΑΔΑΣ ΕΠΙΛΕΚΤΟΥ

Με μεγάλη επιτυχία και την κατάκτηση μεταλλίου ολοκληρώθηκε και φέτος η αγωνιστική χρονιά για τα τμήματα της ρυθμικης γυμναστικής των σωματείων μας.

Το Σαββατοκύριακο 23-24/06/2012 εκπροσωπήθηκαν οι συλλογοί μας σε τρεις διαφορετικές αθλητικές εκδηλώσεις από τρία διαφορετικά τμήματα: την ομάδα Παγκορασίδων, από το Προαγωνιστικό τμήμα και από το Επίλεκτο τμήμα .

Συγκεκριμένα:

Στον αγώνα για την Τελική Φάση κατηγορίας Παγκορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού οι αθλήτριές μας κατέκτησαν την 5η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό.

Στην Α΄ Χρονιά Παγκορασίδων οι αθλήτριες μας κατέκτησαν:

Σπανούδη Αγγελίνα 6η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 4η θέση στην Μπάλα, 6η θέση στο Σχοινάκι, 7η θέση στο Ελεύθερο πρόγραμμα 

Μπαζίνα Αγγελική 12η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 6η θέση στην Μπάλα

Καραντζή Καλλιόπη 25η θέση στο Σύνθετο Ατομικό.

Στην Β΄ Χρονιά Παγκορασίδων κατέλαβαν:

Χατζηπετρή Ειρήνη 8η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, 3η θέση στην Μπάλα, 7η θέση στο Στεφάνι

Κυριαζή Βασιλική 21η θέση στο Σύνθετο Ατομικό & 16η θέση στο Στεφάνι.

Σας παραθέτουμε τα επίσημα αποτελέσματα από την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία Results_Teliki_Fasi_RG_D_Kat_Notou_2012.pdf

 

Το Προαγωνιστικό τμήμα αγωνίστηκε στο αγώνα της Ε΄ κατηγορίας (γεννημένες το 2004) που διοργάνωσε η Α.Ε.Σ.Γ.Α στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Οι αθλήτριες μας Δρίβα - Σωτηρίου έλαβαν την 2η θέση αγωνιζόμενες σε δυάδα & Σοφιάνοβα - Στεριανού την 14η θέση.

Στην τριάδα οι αθλήτριές μας Κατσίπη - Κυριαζή - Λίλη κατέκτησαν την 4η θέση.

 

Τέλος το Επίλεκτο Τμήμα μας αγωνίστηκε στο 1ο Cosmogym Festival μαζί με άλλες 25 ομάδες.

Ο Διαγωνισμός έγινε βάσει των κανονισμών της F.I.G. (Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Γυμναστικής) που εφαρμόστηκαν στο Παγκόσμιο Gym For Life που έγινε στο Dornbirn της Αυστρίας τον Ιούλιο του 2009 και ανανεώθηκαν στις 28 Μαρτίου του 2011

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα 2 επιτροπές, με συνολικά 29 άτομα καταξιωμένα στο χώρο της Γυμναστικής για Όλους έκριναν τα αποτέλεσματα για να απονεμηθούν τελικά οι 10 χρυσές, 9 αργυρές και 7 χάλκινες ομάδες. 
 

Η δική μας ομάδα κατέκτησε την 2η αργυρή θέση με 13,649 βαθμούς.

Ελπίζουμε στην συνέχεια των μεγάλων επιτυχιών για τα τμήματά μας!!!

Καλό καλοκαίρι!!!


ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ & ΑΓΩΝΑΣ Ε΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία ολοκληρώνει την διοργάνωση των αγώνων ρυθμικής γυμναστικής για την φετινή περίοδο με την διεξαγωγή της Τελικής Φάσης Παγκορασίδων που θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού στις 23-24/06/2012.

Το σωματείο μας θα συμμετέχει με τις πέντε (5) του αθλήτριες.

Συγκεκριμένα οι αθλήτριες μας που θα αγωνιστούν κληρώθηκαν ως εξής:

Β΄ Όμιλο

Χατζηπετρή Ειρήνη & Μπαζίνα Αγγελική

Γ΄ Όμιλο

Καραντζή Καλλιόπη & Σπανούδη Αγγελίνα

Δ΄ Όμιλο

Κυριαζή Βασιλική


Το πρόγραμμα των αγώνων είναι:


Σαββάτο 23/06/12

10:50 - 11:00 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 1ου ΟΜΙΛΟΥ
11:00 - 12:30 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ

12:30 - 12:50 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ
12:50 - 13:00 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ
13:00 - 14:30 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

14:30 - 15:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

15:00 - 15:10 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 3ου ΟΜΙΛΟΥ
15:10 - 16:40 ΑΓΩΝΑΣ 3ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

16:40 - 17:00 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 4ου ΟΜΙΛΟΥ
17:00 - 17:10 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 4ου ΟΜΙΛΟΥ
17:10 - 18:40 ΑΓΩΝΑΣ 4ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα


Κυριακή 24/06/12


10:00 - 11:30 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

11:30 - 11:45 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

11:45 - 13:15 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

13:15 - 13:45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

13:45 - 15:15 ΑΓΩΝΑΣ 3ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

15:15 - 15:30 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 4ου ΟΜΙΛΟΥ
15:30 - 17:00 ΑΓΩΝΑΣ 4ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

17:15 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ


Μετά το τέλος του αγώνα των παγκορασίδων θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας της Ε΄ Κατηγορίας (προαγωνιστικού) ο οποίος διοργανώνεται από την ΑΕΣΓΑ.

Στο αγώνα αυτό το σωματείο μας θα συμμετάσχει με επτά (7) αθλήτριες που είναι οι εξής:


Δρίβα Αιμιλία & Σωτηρίου Κωνσταντίνα αγωνίζονται στο Α΄ όμιλο με ώρα έναρξης 18:30μμ

Κατσίπη Μαριλένα, Κυριαζή Λυδία - Ελευθερία & Λίλη Άλκηστις - Σπυριδούλα αγωνίζονται στον Α΄ όμιλο

Σοφιάνοβα Αλίκη & Στεριανού Αθηνά - Αλεξάνδρα που αγωνίζονται στον Β΄ όμιλο με ώρα έναρξης 19:50μμ,


Ευχόμαστε σε όλες τις αθλήτριες μας καλή επιτυχία!!!!!



1ο COSMOGYM GYMNASTICS FOR ALL CONTEST

Το Επίλεκτο τμήμα του συλλόγου μας κατάφερε ύστερα από την συμμετοχή του στηνΠαγκόσμια Γυμναστράδα το 2011 στην Ελβετία να ανεβάσει τον πήχη πολύ ψηλά με την εκπληκτική τους εμφάνιση.

Έτσι λοιπόν για τις ομάδες αυτού του υψηλού επιπέδου, διοργανώνεται φέτος το πρώτο  επίσημο διεθνές τουρνουά Γυμναστικής COSMOGYM GYMNASTICS CONTEST που θα διεξαχθεί στις 24 Ιουνίου 2012 στο Κλειστό Γυμναστήριο Περιστερίου, "Ανδρέας Παπανδρέου" (επί των οδών Τζών Κέννεντυ & Γιαννιστών) στο οποίο και θα διαγωνιστεί το Επίλεκτο τμήμα μας.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εξής αθλήτριες:

Γιαννακοπούλου Μαριέττα, Θεοδοσίου Σοφία, Θωμοπούλου Ευγενία , Κερασίδη Ελένη, Κούτσου Ελένη, Μαστρογιάννη Αγγελική, Παναγιωτοπούλου Μαίρη, Πατρίκου Κατερίνα, Πέτρου Δανάη, Πίνα Δέσποινα, Πλέσσα Εύα-Μαρία, Πλιακά Χρύσα, Σαλβάνου Αναστασία, Σαλβάνου Μαρία, Τζαβάρα Χρυσάνθη, Τζώνη Όλγα, Τουμπουλίδου Αυγή, Τράμπαρη-Λάρδα Έλενα, Χαρίτου Ξένια και Χριστίδου Ελένη.

Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία και να έχουν κι  άλλες αξιόλογες μελλοντικές διακρίσεις!


ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΡΥΘΜΙΚΗΣ

Πρόσκληση για την τελική γιορτή της ρυθμικής γυμναστικής.ribbon 20-6-2012.jpg


ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ

Τα τμήματα των ακαδημιών του συλλόγου μας συνεχίζουν τις παρουσιάσεις των προγραμμάτων τους στα Φεστιβάλ Γενικής Γυμναστικής.

Συγκεκριμένα, την Παρασκευή 15 Ιουνίου 2012 θα εμφανιστούν τα τμηματά μας στην Διαδημοτική Συνάντηση "Γυμναστική για Όλους" στο Αθλητικό Κέντρο Δημοτικής Κοινότητας Ν. Ψυχικού Αττικής (οδός Ρήγα Φεραίου & Μπουμπουλίνας).

Οι ακαδημίες που θα μας εκπροσωπίσουν είναι:

  • το KIDS
  • το PRE - TEENS
  • το MODERN 1
  • και το ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ.


Το Σαββάτο 16 Ιουνίου το ΕΠΙΛΕΚΤΟ τμήμα του συλλόγου μας θα παρουσιάσει το πρόγραμμά του στο 1ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Γυμναστικής του Δήμου Χαλανδρίου Αττικής στο γήπεδο ποδοσφαίρου του Αθλητικού Κέντρου "Ν. ΠΕΡΚΙΖΑΣ" (οδός Λ. Πεντέλης & 25ης Μαρτίου).


Ευχομαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2012

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Τελική Φαση κατηγορίας Κορασίδων στις Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Χωριού.

Η ομάδα μας, Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ, αγωνίστηκε με 6 αθλήτριες από τις οποίες οι 5 αγωνίστηκαν για πρώτη φορά φέτος στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Στο Σύνθετο Ομαδικό κατακτήσαμε την 5η θέση συγκεντρώνοντας 345,725βαθμούς.

Στο Σύνθετο Ατομικό αντίστοιχα είχαμε την 11η θέση από την Γούτη Γαλήνη, 23η θέση από την Φασούλη Ελένη, 25η από την Ανδρονίκου Εύα, 28η από την Σωτηρίου Χριστίνα, 31η από την Παττακού Μαρία και 38η από την Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα.


Σας παραθέτουμε τα επίσημα αποτελέσματα:

Results_RG_Korasides_Teliki_Notou_2012.pdf




ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία προκήρυξε την Τελική Φαση κατηγορίας Κορασίδων που θα διεξαχθεί στις Αθλητικές Εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Χωριού, Δυτικό Γήπεδο το Σαββατοκύριακο 9-10/06/2012.

Ο σύλλογος μας θα συμμετάσχει με 6 αθλήτριες οι οποίες θα αγωνιστούν στους 3 ομίλους του αγώνα.

Συγκεκριμένα στο Α΄ Όμιλο θα αγωνιστούν οι Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα και η Γούτη Γαλήνη

στον Β΄ Όμιλο θα αγωνιστούν οι Φασούλη Ελένη και Ανδρονίκου Ευα

και στον Γ΄ Όμιλο οι Παττακού Μαρία και Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία


Το πρόγραμμα του αγώνα είναι το εξής:


Σάββατο 09/06/12


10:50 - 11:00 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 1ου ΟΜΙΛΟΥ
11:00 - 12:50 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

12:50 - 13:10 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

13:10 - 13:20 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ
13:20 - 15:10 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

15:10 - 15:50 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

15:50 - 16:00 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 3ου ΟΜΙΛΟΥ
16:00 - 17:50 ΑΓΩΝΑΣ 3ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα


Κυριακή 10/06/12


10:00 - 11:50 ΑΓΩΝΑΣ 1ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

11:50 - 12:10 ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

12:10 - 14:00 ΑΓΩΝΑΣ 2ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

14:00 - 14:30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

14:30 - 16:20 ΑΓΩΝΑΣ 3ου ΟΜΙΛΟΥ σε 2 όργανα

16:45 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2012

Με αρκετά καλή εμφάνιση από τις αθλήτριες μας ολοκληρώθηκε η Προκριματική Φάση Παγκορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Χωριό.

Η κατάταξη της ομάδας μας στο Σύνθετο Ομαδικό ήταν η 6η θέση με μικρή διαφορά από την 4η.

Οι αθλήτριές μας στην Δ1 κατηγορία (γεννημένες το 2003) κατέκτησαν τις εξής θέσεις:

Σπανούδη Αγγελίνα 6η θέση στο σύνθετο ατομικό

Μπαζίνα Αγγελική 11η θέση

Καραντζή Καλλιόπη 28η θέση

στη Δ2 κατηγορία (γεννημένες το 2002) έλαβαν

Χατζηπετρή Ειρήνη 11η θέση

Κυριαζή Βασιλική 25η θέση

Σας παραθέτουμε τα αναλυτικά επίσημα αποτελέσματα του αγώνα

Results_d_rg_prokr_notou.pdf


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Με αθλητική δραστηριότητα είναι γεμάτο για τον σύλλογό μας το Σαββατοκύριακο 26-27/05/2012. 


Από την μια μεριά το αγωνιστικό μας τμήμα λαμβάνει μέρος στην Προκριματική Φάση κατηγορίας Παγκορασίδων που διοργανώνει η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία και θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού. Η συμμετοχή είναι αρκετά μεγάλη με  124 αθλητριών να λαμβάνουν μέρος στον αγώνα εκπροσωπώντας 30 διαφορετικά σωματεία.

Η συμμετοχή του σωματείου μας θα γίνει με 5 αθλήτριες και οι οποίες είναι:

Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Βασιλική, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελίνα και Χατζηπετρή Ειρήνη.


Από την άλλη μεριά τα τμήματα των ακαδημιών μας ξεκινούν τις φετινές τους δραστηριότητες, εκτός των ορίων του Δήμου μας, με την παρουσίαση των προγραμμάτων τους στο 4ο Φεστιβάλ Γυμναστικής Δήμου Ελληνικού - Αργυρούπολης στο Κλειστό Γυμναστήριο Αργυρούπολης (οδός Ολυμπίας & Λ. Αργυρουπόλεως).

Στην συγκεκριμένη διοργάνωση λαμβάνουν μέρος τα εξής τμήματα:

TEENS, EPILEKTES, MODERN 1 & MODERN 2.


Ευχόμαστε σε όλες τις αθλήτριες καλή επιτυχία!!!!!!!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2012

Με αρκετά καλή εμφάνιση των αθλητριών του συλλόγου μας ολοκληρώθηκε ο Προκριματικός αγώνας Κορασίδων στο Ολυμπιακό Χωριό.

Ο Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας κατέκτησε την 5η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό.

 

Στο Σύνθετο Ατομικό οι αθλήτριες μας έλαβαν:

Γούτη Γαλήνη την 15η θέση

Φασούλη Ελένη την 21η θέση

Ανδρονίκου Εύα την 32η θέση

Παπασούλη Πέρσεφονη - Κωνσταντίνα την 35η θέση

Παττακού Μαρία την 39η θέση &

Σωτηρίου Μαρία - Χριστίνα την 41η θέση.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

dra.pdf

 

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις αθλήτριες μας για την Τελική Φάση που θα πραγματοποιηθεί 9-10/06/2012.


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Το Σαββατοκύριακο 12-13/05/2012 πραγματοποιείται η προκριματική φάση κατηγορίας κορασίδων στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Ο σύλλογός μας Α.Σ "ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας θα συμμετέχει στον αγώνα με 6 αθλήτριες, από τις οποίες οι 5 είναι πρώτης χρονιάς και μόνο 1 είναι δεύτερης χρονιάς.


Αναλυτικά έχουμε τις:

Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα αγωνίζεται στο Α΄Όμιλο,

Παττακού Μαρία αγωνίζεται στο Β΄ Όμιλο,

Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία αγωνίζεται στο Γ΄ Όμιλο,

Ανδρονίκου Εύα , Φασούλη Έλενα αγωνίζονται στον Δ΄ Όμιλο,

και Γούτη Γαλήνη αγωνίζεται στον Ε΄ Όμιλο.


Πατήστε για να δείτε το αγωνιστικό πρόγραμμα:

προγραμμα αγωνων κατηγορίας κορασιδων.doc


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΙΛΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Σας παραθέτουμε (έστω και λίγο καθυστερημένα) τα αποτελέσματα του αγώνα της Α.Ε.Σ.Γ.Α για τις κατηγορίες Κορασίδων και Παγκορασίδων που πραγματοποιήθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού στις 28-29/04/2012.

Στην Κατηγορία Παγκορασίδων ο Δ.Α.Σ Δραπετσώνας αγωνίστηκε με 5 αθλήτριες από τις οποίες οι 4 πήραν μέρος σε αγώνα για πρώτη φορά. Η κατάκτηση της 6η θέση είναι ένα ελπιδοφόρο ξεκίνημα.

Αναλυτικά στην πρώτη χρονιά Παγκορασίδων η Σπανούδη Αγγελίνα κατέκτησε την 7η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, στο Ελεύθερο και στο Σχοινί.

Η Μπαζίνα Αγγελική κατέκτησε την 16η θέση στο Σύνθετο Ατομικό και η Καραντζή Καλλιόπη την 30η.

Στην δεύτερη χρονιά Παγκορασίδων η αθλήτρια Χατζηπετρή Ειρήνη ήρθε στο Σύνθετο Ατομικό, στο Ελεύθερο, στο Σχοινάκι, στη Μπάλλα και 1η θέση στο Στεφάνι.

Η Κυριαζή Βασιλική έλαβε την 21η θέση στο Σύνθετο Ατομικό.

Σ.ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.pdf

Δ1 ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.pdf

Δ2 ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.pdf

Στην Κατηγορία Κορασίδων ο Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας έλαβε την 5η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό. Στο Σύνθετο Ατομικό η Γούτη Γαλήνη 18η θέση, η Φασούλη Ελενα την 21η, η Παττακού Μαρια την 27η, η Ανδρονίκου Εύα 29η, η Σωτηρίου Χριστίνα-Μαρία την 31η και η Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα την 35η

Σ.ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.pdf

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.pdf

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις αθλήτριές μας!!!!!


ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Το Σαββατοκύριακο 28-29/04/2012 η Α.Ε.Σ.Γ.Α διοργανώνει φιλικό αγώνα ρυθμικής γυμναστικής στις κατηγορίες Παγκορασίδων & Κορασίδων. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Η συμμέτοχη των ομάδων μας θα γίνει και από τα δύο σωματεία και συγκεκριμένα:

ο Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας θα συμμετέχει στην κατηγορία Παγκορασίδων με τις αθλήτριες

Καραντζή Καλλιόπη, Κυριαζή Βασιλική, Μπαζίνα Αγγελική, Σπανούδη Αγγελική & Χατζηπετρή Ειρήνη όπου θα αγωνιστούν στο Α, Δ και Ε όμιλο.

Στην κατηγορία Κορασίδων ο Α.Σ."ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας θα αγωνιστεί με τις αθλήτριες

Ανδρονίκου Εύα, Γούτη Γαλήνη, Παπασούλη Πέρσα, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα & Φασούλη Ελένη όπου θα εμφανιστούν στο Α,Β & Δ όμιλο.

Σας παραθέτουμε το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ.doc

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριέ μας!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Με μεγάλη επιτυχία για τα σωματεία μας ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων - Γυναικών στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού.

Συγκεκριμένα στην κατηγορία Νεανίδων ο Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ με τις αθλήτριες: Κεσσίδη Ειρήνη, Κοντογιάννη Ζωή, Μουσταφά Μόνα & Σωτάκη Φραντζέσκα κατέκτησε την 3η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό ενώ αντίστοιχα ο Α.Σ. ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ με τις αθλήτριες Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γλαβά Φωτεινή, Σιμιτζή Νικολέτα & Τζανιδάκη Σταυρούλα την 6η θέση.

Ατομικά οι αθλήτριες μας ελαβαν την 3η θέση η Κοντογιάννη Ζωή, την 4η θέση η Κεσσίδη Ειρήνη, την  η Τζανιδάκη Σταυρούλα, την 20η η Μουσταφά Μόνα, 23η η Σιμιτζή Νικολέτα, 26η η Σωτάκη Φραντζέσκα, 35η η Γαβρίλη Αλεξάνδρα & την 67η η Γλαβά Φωτεινή.

Στην κατηγορία Γυναικών αγωνίστηκε η Ξυνορόδου Κλειώ κατακτώντας την 5η θέση στο Σύνθετο Ατομικό καθώς επίσης την 2η θέση στο Στεφάνι, την στην Κορδέλα, την στις Κορίνες & την στην Μπάλα στα τελικά των οργάνων. 

Στα τελικά των οργάνων, που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 1/4/2012, οι επιτυχίες συνεχίστηκαν με την Κεσσίδη Ειρήνη να καταλαμβάνει την 6η θέση στο Στεφάνι, 6η θέση στην Μπάλα & 3η θέση στις Κορίνες.

Η Κοντογιάννη Ζωή κατέλαβε την 3η θέση στην Μπάλα, 2η θέση στις Κορίνες & 4η θέση στην Κορδέλα. 

Η Τζανιδάκη Σταυρούλα κατέκτησε την 7η θέση στην Μπάλα & η Σιμιτζή Νικολέτα την 8η θέση στις Κορίνες.

Αναλυτικά τα επίσημα αποτελέσματα:

gynaikes.zip

neanides.zip

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και τις προπονήτριες μας Κουτσούκου Πόπη, Σάρδη Εύα και την δασκάλα μπαλέτου Βουρλή Ελένη!


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΕΓΟ προκήρυξε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής κατηγοριών Νεανίδων & Γυναικών που θα πραγματοποιηθεί στις Αθλητικές Εγκαταστάσεις Ολυμπιακού Χωριού, Δυτικό Γήπεδο στις 30-31 Μαρτίου & 1 Απριλίου 2012.

 

Το αναλύτικό πρόγραμμα των αγώνων και το πρόγραμμα προπόνησης μπορείτε να το δείτε παρακάτω:

prop_agon.pdf

 

Η συμμετοχή από τους συλλόγους μας θα γίνει και στις δύο κατηγορίες και με τις δύο ομάδες και συγκεκριμένα:

Ξυνορόδου Κλειώ θα αγωνιστεί στην κατηγορία Γυναικών με τον Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΣΤΩΝΑΣ

Κεσσίδη Ειρήνη, Κοντογιάννη Ζωή, Μουσταφά Μόνα & Σωτάκη Φραντζέσκα στην κατηγορία Νεανίδων με τον Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Γαβρίλη Αλεξάνδρα,Γλαβά Κλαίρη, Σιμιτζή Νικολέτα & Τζανιδάκη Σταυρούλα στην κατηγορία Νεανίδων με τον Α.Σ "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 

 

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας!!!!!!!


1ο Διαγωνιστικό Φεστιβάλ Γενικής Γυμναστικής

Για πρώτη φορά φέτος, στις 24 Ιουνίου, θα πραγματοποιηθεί το 1ο Διαγωνιστικό Φεστιβάλ Γενικής Γυμναστικής (Cosmogym Gymnastics for All Contest).

Στο Φεστιβάλ αυτό έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν ορισμένες μόνο ομάδες. Μέσα σε αυτές είναι και το Επίλεκτο τμήμα του συλλόγου μας.

 

Δείτε παρακάτω την αναλυτική συμμετοχή των ομάδων:

GR-Final Rank List-(2012-03-16 00-13-42).pdf


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με μεγάλη επιτυχία για τους συλλόγους ολοκληρώθηκε η Προκριματική φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων - Γυναικών στο Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας στη Θεσσαλονίκη.

Στην κατηγορία Γυναικών η αθλήτρια μας Ξυνορόδου Κλειώ κατέκτησε την 6η θέση στο Σύνθετο Ατομικό.

Στην κατηγορία Νεανίδων στο Σύνθετο Ομαδικό ο Δ.Α.Σ Δραπετσώνας κατέκτησε τη 3η θέση και ο Α.Σ. Ηετιών την 6η θέση.

Οι αθλήτριες μας κατέκτησαν στο Σύνθετο Ατομικό τις θέσεις:

Κεσσίδη Ειρήνη 3η θέση

Τζανιδάκη Σταυρούλα 7η θέση

Σιμιτζή Νικολετα 16η θέση

Μουσταφά Μόνα 19η θέση

Σωτάκη Φραντζέσκα 22η θέση

Κοντογιάννη Ζωή 24η θέση

Γλαβά Κλαίρη 65η θέση

Γαβρίλη Αλεξάνδρα 66η θέση

Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι:

rithm.zip



ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στο Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας στην Θεσσαλονίκη στις 17-18/03/2012 θα πραγματοποιηθεί ο Προκριματικός αγώνας Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων - Γυναικών. 

Η εκπροσώπηση των σωματείων μας θα γίνει και στην δύο κατηγορίες και συγκεκριμένα: 

Στην κατηγορία των Γυναικών θα αγωνιστεί με τον Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας, η Ξυνορόδου Κλειώ

Στην κατηγρία των Νεανίδων με τον Δ.Α.Σ Δραπετσώνας  θα αγωνιστούν οι Κεσσίδη Ειρήνη, Κοντογιάννη Ζωή, Μουσταφά Μόνα και Σωτάκη Φραντζέσκα ενώ με τον Α.Σ "ΗΕΤΙΩΝ"Δραπετσώνας θα αγωνιστούν οι Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Γλαβά Φωτεινή, Σιμιτζή Νικολέτα και Τζανιδάκη Σταυρούλα.

Ταυτόχρονα ο συγκεκριμένος αγώνας καθώς και το Πανελληνιο πρωτάθλημα στα τέλη Μαρτίου έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί είναι κριτήριο επιλογής για την στελέχωση της Εθνικής Ομάδας Νεανίδων που θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Ρωσία στις αρχές Ιουνίου.

Η αναλυτική ανακοίνωση απο την Ελληνική Ομοσπονδία Γυμναστικής είναι η παρακάτω:

moriodotisi_neanidwn_rythm.pdf

Ευχόμαστε Καλή Επιτυχία στις αθλήτριες μας!!!!!


ΑΓΩΝΑΣ MELLISANIDES CUP ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Οι αθλήτριες του συλλόγου μας, στα πλαίσια της προετοιμασίες για τον Προκριματικό και Πανελλήνιο αγώνα κατηγοριάς Νεανίδων και Γυναικών, συμμετείχαν στο Διεθνή Διοργάνωση με την ονομασία "Mellisanides cup" που πραγματοποιήθηκε στις 03-04/03/2012 στην Λευκωσία της Κύπρου.

Στον αγώνα συμμετείχαν οι αθλήτριες μας Κεσσίδη Ειρήνη, Κοντογιάννη Ζωή, Σιμιτζή Νικολέτα και Σωτάκη Φραντζέσκα όπου αγωνίστηκαν στην κατηγορία νεανίδων και η Ξυνορόδου Κλειώ που αγωνίστηκε στην κατηγορία Γυναικών.

Η Κοντογιάννη Ζωή κατέκτησε την 9η θέση στο Σύνθετο Ατομικό και την 5η θέση σε Στεφάνι, Μπάλα και Κορίνες, η Κεσσίδη Ειρήνη την 11η θέση στο Σύνθετο ατομικό και την 7η θέση στην Κορδέλα, η Σωτάκη Φραντζέσκα 17η θέση και η Σιμιτζή Νικολέτα 20η θέση στο Σύνθετο Ατομικό.

Η Ξυνορόδου Κλειώ κατέλαβε την 10η θέση στο Σύνθετο Ατομικό 7η θέση Στεφάνι, 6η θέση στην Μπάλα, 7η θέση στις Κορίνες και 6η θέση στην Κορδέλα.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα είναι παρακάτω:

senior all around.pdf senior hoop.pdf senior ball.pdf senior clubs.pdf senior ribbon.pdf

junior all around.pdf  finalhoop.pdf finalball.pdf finalclubs.pdf finalribbon.pdf

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις αθλήτριες μας στον προκριματικό αγώνα στην Θεσσαλονίκη στις 17-18/03/2012


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΙΛΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 18-19/02/2012 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού ο 1ος φιλικός αγώνας κατηγοριών Νεανίδων - Γυναικών.

Στην κατηγορία γυναικών η αθλήτριά μας Ξυνορόδου Κλειώ κατέλαβε την 4η θέση στο Σύνθετο Ατομικό και την 1η θέση στις κορίνες και την 3η θέση στην Κορδέλα.

Στην κατηγορία νεανίδων η ομάδα μας του Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ κατέκτησε την 3η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό και ο Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ την 6η θέση αντίστοιχα.

Οι αθλήτριες μας: Τζανιδάκη Σταυρούλα κατέκτησε την 7η θέση στο Σύνθετο Ατομικό, Κεσσίδη Ειρήνη 11η θέση στο Σύνθετο Ατομικό καθώς και 7η θέση στο Στεφάνι & 5η θέση στην Κορδέλα, Μουσταφά Μόνα 6η θέση στο Στεφάνι, Κοντογιάννη Ζωή 3η θέση στις Κορίνες & 5η θέση στην Μπάλα.

Αναλυτικά τα αποτέσματα του αγώνα:

+Σ_Α+¬_Ε+_+¬+__Δ+-+-_Ε+- +Υ_Ζ+_+-+¦+¦_Ο+_.pdf

+Σ_Α+¬_Ε+_+¬+φ_Δ+-+-_Ε+- +μ_Ξ+_+_+__Ε+¬_Ζ +Σ_Ε+¬+-+¦+¦+¬_Ξ +ζ+_+-+_+ψ++_Κ+_.pdf

A_Α+¬_Ε+_+¬+φ_Δ+-+-_Ε+- +μ. +θ+-+-+++¦+¦+¬ +ζ+Χ+Σ+ζ+β+Φ+σ+ζ.pdf

 

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις αθλήτριες μας με μεγαλύτερες επιτυχίες!!!!!


ΑΓΩΝΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η Τοπική Ένωση Γυμναστικής Αττικής με τον Γ.Σ. Ηλιούπολης διοργανώνουν φιλικό αγώνα Ρυθμικής Γυμναστικής για τις κατηγορίες Νεανίδων - Γυναικών.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί 18-19/02/2012 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού χωριού (Θρακομακεδόνες).

Η συμμετοχή μας θα γίνει και με τα δύο σωματεία και συγκεκριμένα:

 

Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Κατηγορία Γυναικών:

Ξυνορόδου Κλειώ αγωνίζεται στο Νο 8 με ώρα έναρξης 10:50πμ το Σάββατο & 10:30πμ την Κυριακή 

Κατηγορία Νεανίδων:

Κοντογιάννη Ζωή αγωνίζεται στο Νο 35 Γ΄όμιλος, με ώρα έναρξης 16:10μμ το Σαββάτο & 15:15μμ την Κυριακή

Μουσταφά Μόνα, Κεσσίδη Ειρήνη & Σωτάκη Φραντζέσκα αγωνίζονται στο Νο 47, Νο 58 & Νο 59 αντίστοιχα Δ΄ όμιλος, με ώρα έναρξης 17:50μμ το Σαββάτο & 16:45μμ την Κυριακή.

 

Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

Κατηγορία Νεανίδων:

Τζανιδάκη Σταυρούλα αγωνίζεται στο Νο 20 Β΄ όμιλος, με ώρα έναρξης 13:50 το Σαββάτο & 13:10μμ την Κυριακή

Γαβρίλη Αλεξάνδρα & Σιμιτζή Νικολέτα αγωνίζονται στο Νο 33 & Νο 40 Γ΄ όμιλος, με ώρα έναρξης 16:10μμ & 15:15μμ την Κυριακή

Γλαβα Φωτεινή αγωνίζεται στο Νο 55 Δ΄ όμιλος, με ώρα έναρξης 17:50μμ το Σαββάτο & 16:45μμ την Κυριακή.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες και τις προπονήτριες τους!!!!


ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

 Η ώρα έναρξης της εκδήλωσης μετατέθηκε για τις 19:30μμ

ribbon 18-2-2012 -.JPG


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ PGSE 2012 ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Με επιτυχίες επέστρεψαν οι αθλήτριες μας από τον αγώνα που συμμετείχαν στην Βουδαπέστη της Ουγγαρία αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις για την συνέχεια της αγωνιστικής περιόδου που μόλις ξεκίνησε.


Συγκεκριμένα:


Κατηγορία "C" γεννημένες 2001: 2η θέση Παττακού Μαρία & 3η θέση Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα

Κατηγορία "B" γεννημένες 2001: 1η θέση Γούτη Γαλήνη, 2η θέση Ανδρονίκου Εύα, 3η θέση Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία

Κατηγορία γεννημένες 1999: 4η θέση Γαβρίλη Αλεξάνδρα

Κατηγορία γεννημένες 1998: 9η θέση Τζανιδάκη Σταυρούλα, 10η θέση Σιμιτζή Νικολέτα & 12η θέση Γλαβά Φωτεινή

Κατηγορία γεννημένες 1997: 4η θέση Κοντογιάννη Ζωή, 6η θέση Κεσσίδη Ειρήνη, 7η θέση Μουσταφά Μονα & 10η Σωτάκη Φρανζέσκα

Κατηγορία γεννημένες 1996: 2η θέση Ξυνορόδου Κλειώ

budapest.JPG


Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια!!!


ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του τμήματος της Ρυθμικής Γυμναστικής των συλλόγων Δ.Α.Σ Δραπετσώνας & Α.Σ. «Ηετιών» ξεκινούν νωρίτερα την φετινή χρονιά και συγκεκριμένα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αναχωρήσει την Πέμπτη 09/02/2012 προκειμένου να συμμετάσχει στον Διεθνή αγώνα PGSE Rythmic Gymnastics Cup που διεξάγετε στην Βουδαπέστη της Ουγγαρίας στις 10-12 Φεβρουαρίου 2012.

Οι σύλλογοί μας εκπροσωπούνται από 16 αθλήτριες διαφορετικής ηλικίας που θα αγωνιστούν στις αντίστοιχες κατηγορίες.

Αναλυτικότερα στην κατηγορία Γυναικών - Senior θα αγωνιστεί η Ξυνορόδου Κλειώ, στην κατηγορία Νεανίδων - Junior θα συμμετέχουν οι Κοντογιάννη Ζωή, Σωτάκη Φραντζέσκα, Κεσσίδη Ειρήνη, Μουσταφά Μόνα, Σιμιτζή Νικολέτα, Τζανιδάκη Σταυρούλα, Γλαβά Κλαίρη και Γαβρίλη Αλεξάνδρα.

Στην κατηγορία Pre- junior δηλ. γεννημένες το 2000 θα αγωνιστεί η Φασούλη Έλενα ενώ στην κατηγορία Girls με ημερομηνία γέννησης το 2001 θα συμμετέχουν οι Γούτη Γαλήνη, Ανδρονίκου Εύα, Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία, Παττακού Μαρία και Παπασούλη Περσεφόνη - Κωνσταντίνα.

Την αποστολή θα συνοδέψουν οι προπονήτριες των συλλόγων κ. Κουτσούκου Πόπη (πρώην αθλήτρια Εθνικής Ομάδας έχοντας κατακτήσει την 6η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και πρώην προπονήτρια της Εθνικής Ομάδας) και η κ. Σάρδη Εύα (πρώην πρωταθλήτρια του συλλόγου σε εθνικές διοργανώσεις).

 

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τις αθλήτριες!!!!


ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ

Καλούμε, γονείς & αθλήτριες του τμήματος της Ρυθμικής Γυμναστικής, να παραστείτε στην κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας του συλλόγου μας την Κυριακή 29/01/2012 και ώρα 11:00πμ στο Κλειστό Γυμναστήριο Δραπετσώνας (Ρ.Φεραίου & Κουντουριώτου).

Η παρουσία σας θα μας δώσει ιδιαίτερη χαρά!!


ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ - ΕΥΧΕΣ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η φετινή γιορτή των Χριστουγέννων για τα τμήματα των ακαδημιών μας στο Αθλητικό Κέντρο Δραπετσώνας.

Οι μικρές μας αθλήτριες χόρεψαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους.

Σε όλες τις αθλήτριες μοιράστηκαν αναμνηστικά δωράκια.

Θέλουμε να εκφράσουμε τις θερμότερες ευχαριστίες μας για την προσφορά της σε φαγητό την PIZZA FAN και ελπίζουμε να την έχουμε κοντά μας και σε άλλες διοργανώσεις μας.

Σας ενημερώνουμε ότι η έναρξη των μαθημάτων για τις ακαδημίες θα γίνει την Δευτέρα 09/01/2012 και μέσα στο Φεβρουάριο θα πραγματοποιηθεί η Αποκριάτικη Επίδειξή μας.

 

Ευχόμαστε σε όλους σας

Καλή Χρονιά με Υγεία,

Ευτυχία

και πολλές αθλητικές επιτυχίες!!!


LARISSA CUP 2011

Στις 2-3/12/2011 οι αθλήτριες του συλλόγου μας Κεσσίδη Ειρήνη και Κοντογιάννη Ζωή συμμετείχαν με επιτυχία στην κατηγορία Junior 1997 στο 3ο Διεθνές Τουρνουά Ρυθμικής Γυμναστικής στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης στην Λάρισσα.

Η διοργάνωση ήταν καταπληκτική, η συμμετοχή αθλητριών ήταν αρκετά μεγάλη σε όλες τις ηλικίες και υπήρξε η ευχάριστη έκπληξη για όλες τις αθλήτριες να δούν από κοντά και να φωτογραφηθούν με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και Ολυμπιονίκη Άννα Μπεσόναβα, η οποία έκανε τις απονομές των αθλητριών.

Οι αθλήτριες μας πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση με την Κοντογιάννη Ζωή να κατακτά την 6η θέση στο Συνθετο Ατομικό και την Κεσσίδη Ειρήνη την 7η θέση αντίστοιχα.

Στα όργανα η Κοντογιάννη κατέκτησε την 5η θέση στην Μπάλα και 6η στις Κορίνες ενώ η Κεσσίδη την 5η θέση στο Στεφάνι και 7η στην Κορδέλα

Τα αναλύτικά αποτελέσματα ειναι:

http://www.rhythmicgymnasticsresults.com/2011/gre/larissacup.html


ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΡΥΘΜΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ

LOGO.jpg

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΗΕΤΙΩΝ» &

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

 

Το νέο σχολικό έτος αρχίζει μαζί ξεκινούν τα τμήματα της ρυθμικής γυμναστικής των συλλόγων μας στην Δραπετσώνα, συνεχίζοντας έτσι την παράδοση των 15 τουλάχιστον χρόνων στο χώρο της γυμναστικής.

Τα σωματεία μας είναι αναγνωρισμένα από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού καθώς και από την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία.

Αποτελούνται από τα τμήματα των ακαδημιών, όπου χωρίζονται ανάλογα με το ηλικιακό (ηλικίες από 3 έως 18 χρονών) και μαθησιακό επίπεδο των παιδιών, τα οποία συμμετέχουν στα φεστιβάλ γυμναστικής καθώς επίσης και στις δύο ετήσιες αθλητικές εκδηλώσεις μας και τα αγωνιστικά τμήματα που συμμετέχουν και διακρίνονται στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα των αντίστοιχων κατηγοριών παγκορασίδων, κορασίδων και νεανίδων.

Για πληροφορίες και εγγραφές στα τμήματα μας μπορείτε να μας επισκεφτείτε από την Πέμπτη 01/09/2011 στο Αθλητικό Κέντρο, Αλ. Παναγούλη και Μονεμβασίας από τις 6 - 8μμ (τηλ. 210/4005834) ή στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γ. Κασσιμάτης», Μ. Μπότσαρη και Ηρακλέους (απέναντι από τα ΤΕΛ Δραπετσώνας) από τις 4 - 8μμ. (τηλ. 210/4611151)


Έναρξη των μαθημάτων


Δευτέρα 05/09/2011


ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΡΑΔΑ - ΛΟΖΑΝΗ ΕΛΒΕΤΙΑΣ

·       Το Σαββάτο 9 Ιουλίου 2011 το Επίλεκτο τμήμα ρυθμικής του συλλόγου μας, θα αναχωρήσει για την Λοζάνη της Ελβετίας, όπου και θα συμμετάσχει στην 14η Παγκόσμια Γυμναστράδα. Για πρώτη φορά φέτος ένα τμήμα μας θα συμμετάσχει σε μια τόσο σημαντική διοργάνωση που συγκεντρώνει παγκόσμιο ενδιαφέρον. Η Παγκόσμια Γυμναστράδα εντάσσεται στην κατηγορία Γυμναστικής για Όλους, αποτελεί το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός που πραγματοποιεί η Διεθνή Ομοσπονδία Γυμναστικής (FIG). Στην φετινή διοργάνωση λάβουν μέρος περίπου 19.100 αθλητές από 55 χώρες.

  Τα κορίτσια μας θα παρουσιάσουν δύο ομαδικά προγράμματα το ένα με την ονομασία "Lost Memories" και στην προγραμματισμένη Ελληνική Βραδιά, την Τετάρτη 13 Ιουλίου, θα εμφανιστούν με την χορογραφία "Greek Nostalgia.

  Την ομάδα θα συνοδέψει η προπονήτρια του τμήματος κ. Δενδρινού Μαργαρίτα.

  Οι αθλήτριες που αποτελούν το Επίλεκτο τμήμα είναι: Γιαννακοπούλου Μαριέττα, Γκιουλάκη Δέσποινα, Θωμοπούλου Ευγενία, Μαστρογιάννη Αγγελική, Παναγιωτοπούλου Μαίρη, Πατρικού Κατερίνα, Πέτρου Δανάη, Πίνα Δέσποινα, Πλέσσα Εύα - Μαρία, Σαλβάνου Αναστασία, Σαλβάνου Μαρία, Τζώνη Όλγα, Τουμπουλίδου Αυγή, Χρήστου Αλεξάνδρα, Χρήστου Ιωάννα.

  

   Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!!!



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Τα τελευταία αποτελέσματα των αγώνων για την ρυθμική γυμναστική είναι:

Αποτελέσματα για τις Παγκορασίδες:

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΝΟΤΟΥ.pdf

 

Αποτελέσματα για το Πανελλήνιο κατηγορίας Κορασίδων:

ResultsBookPanelRgKorasides_2011.pdf


ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η Τελική Φάση κατηγορίας Παγκορασίδων θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Αργυρούπολης αύριο Κυριακή 19/6/2011.

Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:


9:50 - 10:00 Παρουσίαση αθλητριών Α΄ ομίλου

10:00 - 12:30 Αγώνας Α΄ ομίλου

12:30 - 12:50 Διάλειμμα

12:50 - 13:00 Παρουσίαση αθλητριών Β΄ ομίλου

13:00 - 15:30 Αγώνας Β΄ ομίλου

15:30 - 16:00 Διάλειμμα

16:00 - 16:10 Παρουσίαση αθλητριών Γ΄ ομίλου

16:10 - 18:40 Αγώνας Γ΄ ομίλου

19:00 Απονομές Επάθλων


Οι αθλήτριες μας θα εμφανιστούν:

Ά όμιλος

Νο 11 Σωτηρίου Χριστίνα

Νο 20 Χατζηπετρή Ειρήνη


Β΄ όμιλος

Νο 33 Ανδρονίκου Εύα

Νο 34 Γούτη Γαλήνη

Νο 46 Παττακού Μαρία


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!!!!




ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΡΥΘΜΙΚΗΣ

 1.JPG

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ο Προκριματικός αγώνας Κορασίδων στο Κλειστό Γυμναστήριο Άνω Λιοσίων ολοκληρώθηκε.

Σας παραθέτουμε τα αποτελέσματα του αγώνα.

korqsidesrg.pdf


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ο Προκριματικός αγώνας κατηγορίας Κορασίδων θα πραγματοποιηθεί στο 3ο Κλειστό Γυμναστήριο Ζωφριάς του Δήμου Άνω Λιοσίων στις 4-5/6/2011.

Ο σύλλογος μας θα συμμετάσχει με 5 αθλήτριες τις: Γαβρίλη Αλεξάνδρα, Μετούση Βιόλα, Παπαδημητρίου Μαρία - Ελένη, Σιώκα Ζωή, Φασούλη Ελένη.

Το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων είναι:


Σαββάτο 4/6/2011


10:50 - 11:00 Παρουσίαση αθλητριών 1ου Ομίλου

11:00 - 13:15 Αγώνας 1ου ομίλου σε 2 όργανα

13:15 - 13:30 Προθέρμανση αθλητριών 2ου ομίλου

13:30 - 13:40 Παρουσίαση αθλητριών 2ου ομίλου

13:40 - 15:55 Αγώνας 2ου ομίλου σε 2 όργανα

15:55 - 16:35 Διάλειμμα

16:35 - 16:45 Παρουσίαση αθλητριών 3ου ομίλου

16:45 - 19:00 Αγώνας 3ου ομίλου σε 2 όργανα


Κυριακή 5/6/2011


10:00 - 12:15 Αγώνας 2ου ομίλου σε 2 όργανα

12:15 - 12:30 Προθέρμανση αθλητριών 3ου ομίλου

12:30 - 14:45 Αγώνας 3ου ομίλου σε 2 όργανα

14:45 - 15:15 Διάλειμμα

15:15 - 17:30 Αγώνας 1ου ομίλου σε 2 όργανα


Οι αθλήτριες μας αγωνίζονται όλες στον 3ο όμιλο και συγκεκριμένα:

Παπαδημητρίου Μαρία - Ελένη Νο 47

Φασούλη Ελένη Νο 51

Σιώκα Ζωή Νο 52

Μετούση Βιόλα Νο 56

Γαβρίλη Αλεξάνδρα Νο 65


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριές μας!!!!!!


ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ Ε΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Ο Δ.Α.Σ Δραπετσώνας σε συνεργασία με την Α.Ε.Σ.Γ.Α διοργανώνουν αγώνα Ε΄ κατηγορίας την Κυριακή 29/5/2011 στο Κλειστό Γυμναστήριο Δραπετσώνας "Γ. Κασσιμάτης" (Μάρκου Μπότσαρη & Ηρακλέους,απέναντι από το ΤΕΛ).

Η ομάδα μας θα συμμετέχει στον αγώνα παρουσιάζοντας μια τετράδα αθλητριών η οποία αποτελείται από τις αθλήτριες; Γιβανώφ Γεωργία, Μπαζίνα Αγγελικη, Σιώκα Μαρία και Σπανούδη Αγγελίνα.

Αναλυτικά στον αγώνα θα συμμετάσχουν 14 σωματεία με συνολικά 66 αθλήτριες.

Το πρόγραμμα των αγώνων είναι:

Α'  ομιλος

14:00 - 15:00

Διάλειμμα 15:00 - 15:15

Β΄ Όμιλος

15:15 - 16:15

Απονομές 16:30

 

Η ομάδα μας θα αγωνιστεί στο Νο 8 στο Α΄ όμιλο.

 

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ο προκριματικός αγώνας ρυθμικής γυμναστικής κατηγορίας παγκορασίδων ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 7-8/5/2011 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μοσχάτου.

Ο σύλλογός μας κατέκτησε την 2η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες Ανδρονίκου Εύα, Γούτη Γαλήνη, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα και Χατζηπετρή Ειρήνη.

Στο Σύνθετο Ατομικό των παγκορασίδων Β΄ Χρονιάς η αθλητρια μας Γούτη Γαλήνη κατέκτησε την 3η θέση, η Παττακού Μαρία την 6η θέση, η Ανδρονίκου Εύα την 9η θέση και η Σωτηρίου Χριστίνα την 11η θέση. Αντίστοιχα στις παγκορασίδες Α΄ Χρονιάς η Χατζηπετρή Ειρήνη κατέκτησε την 15η θέση.

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και στις προπονήτριες!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ResultsProkRgDNotou2011.pdf


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η ΕΓΟ προκυρήσσει την Προκριματική Φάση κατηγορίας Παγκορασίδων Α-Ε Περιφερειών στο Κλειστό Γυμναστήριο Μοσχάτου (Μιαούλη 60) στις 7-8/5/2011.

Ο σύλλογός μας θα αγωνιστεί με 5 αθλήτριες και συγκεκριμένα τις:

Ανδρονίκου Εύα, Γούτη Γαλήνη, Παττακού Μαρία, Σωτηρίου Χριστίνα και Χατζηπετρή Ειρήνη.

Αναλυτικό πρόγραμμα αγώνων

Σαββάτο 7/5/2011

9:50 - 12:20 αγώνας 1ου ομίλου (2 όργανα)

12:20 - 12:30 Διάλειμμα

12:30 - 15:00 αγώνας 2ου ομίλου (2 όργανα)

15:00 - 15:30 Διάλειμμα

15:30 - 18:00 αγώνας 3ου ομίλου (2 όργανα)

18:00 - 18:10 Διάλειμμα

18:10 - 20:40 αγώνας 4ου ομίλου (2 όργανα)

Κυριακή 8/5/2011

10:00 - 11:15 αγώνας 3ου ομίλου (1 όργανο)

11:15 - 11:30 Διάλειμμα

11:30 - 12:45 αγώνας 1ου ομίλου (1 όργανο)

12:45 - 13:15 Διάλειμμα

13:15 - 14:30 αγώνας 4ου ομίλου (1 όργανο)

14:30 - 14:45 Διάλειμμα

14:45 - 16:00 αγώνας 2ου ομίλου (1 όργανο)

16:20 - 17:00 Απονομές


Οι αθλήτριες μας αγωνίζονται ως εξής:


1ος όμιλος: Νο 15 Ανδρονίκου Εύα

3ος όμιλος: Νο 59 Χατζηπετρή Ειρήνη

4ος όμιλος: Νο 87 Σωτηρίου Χριστίνα, Νο 90 Παττακού Μαρία, Νο 94 Γούτη Γαλήνη


Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλητριές μας!!!!!!



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 30/4-1/5-2011 ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο πρώτος φιλικός αγώνας κατηγορίας Κορασίδων στο Κλειστό Γυμναστήριο Χολαργού "Αντώνης Τρίτσης".

Τα αποτελέσματα στο Σύνθετο Ομαδικό είναι:

  1. Γ.Σ.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                                351,700β
  2. ΣΦΙΓΜΟΣ                                           340,625β 
  3. ΟΛΥΜΠ.ΡΥΘΜΟΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ              340,350β
  4. Γ.Α.Σ.ΧΟΛΑΡΓΟΥ                                  330,950β
  5. Δ.Α.Σ.ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ                           305,275β 
  6. ΟΓΗΡΑ                                               288,475β

Παραθέτουμε και τα αναλυτικά αποτελέσματα του Σύνθετου Ομαδικού.

Αποτελέσματα Κορασίδων[1].pdf


1ος ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Χολαργού με την αιγίδα της Α.Ε.Σ.Γ.Α  προκηρύσει αγώνα Ρυθμικής Γυμναστικής κατηγορίας Κορασίδων στις 30/4-1/5-2011 στο Κλειστό Γυμναστήριο Χολαργόυ "Αντώνης Τρίτσης" (τέρμα της οδού Σύρου).

Η παρουσία του συλλόγου μας θα γίνει με 5 αθλήτριες. Αναλυτικά στον αγώνα θα συμμετάσχουν 18 σωματεία με συνολικό αριθμό αθλητριών 67. Οι αθλήτριες θα είναι χωρισμένες σε 4 ομίλους.

Συγκεκριμένα θα αγωνιστούν:

  • Γαβρίλη Αλεξάνδρα
  • Μετούση Βιόλα
  • Παπαδημητρίου Μαρία - Ελένη
  • Σιώκα Ζωή
  • Φασούλη Ελένη

Το αναλυτικό πρόγραμμα του αγώνα έχει ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/4/2011

13:20 - 15:10 1ος Όμιλος Κορασίδων (2  όργανα)

15:10 - 15:20 Διάλειμμα

15:20 - 17:10 2ος Όμιλος Κορασίδων (2 όργανα)

17:10 - 17:50 Διάλειμμα

17:50 - 19:40 3ος Όμιλος Κορασίδων (2 όργανα)

19:40 - 19:50 Διάλειμμα

19:50 - 21:40 4ος Όμιλος Κορασίδων (2 όργανα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 1/5/2011

10:30 - 12:10 1ος Όμιλος Κορασίδων (2 όργανα)

12:10 - 12:30 Διάλειμμα

12:30 - 14:10 2ος Όμιλος Κορασίδων (2 όργανα)

14:10 - 14:50 Διάλειμμα

14:50 - 16:30 3ος Όμιλος Κορασίδων (2 όργανα)

16:30 - 16:50 Διάλειμμα

16:50 - 18:30 4ος Όμιλος Κορασίδων (2 όργανα)

18:45 - 19:15 Απονομές επάθλων

Οι αθλήτριες του συλλόγου μας θα αγωνιστούν με την εξής σειρά:

Α΄ Όμιλος

Νο 3 Σιώκα Ζωή

Γ΄ Όμιλος

Νο 35 Φασούλη Ελένη

Νο 38 Γαβρίλη Αλεξάνδρα

Δ΄ Όμιλος

Νο 56 Μετούση Βιόλα

Νο 57 Παπαδημητρίου Μαρία - Ελένη

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής κατηγορίας νεανίδων - γυναικών ολοκληρώθηκε την Κυριακή 10/04/2011.

Ο Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ κατέκτησε την 3η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες Κεσσίδη Ειρήνη, Κοντογιάννη Ζωή, Μουσταφά Μόνα, Ξυνορόδου Κλειώ και Σωτάκη Φραντζέσκα ενώ ο Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ έλαβε την 10η θέση  με τις αθλήτριες Γεωργαντά Μάγδα, Γλαβά Φωτεινή. Σιμιτζή Νικολέτα και Τζανιδάκη Σταυρούλα.

Η επιτυχία του συλλόγου μας συνεχίστηκε και σε ατομικό επίπεδο. Η αθλήτρια μας Κοντογιάννη Ζωή, προκρίθηκε σε τρία όργανα στους τελικούς οργάνων, κατακτώντς τελικά το χρύσο μετάλλιο στο στεφάνι και το χαλκινο στις κορύνες και την 6η θέση στη μπάλα. Επίσης στους τελικούς στις κορύνες αγωνίστηκε και η αθλήτρια Κεσσίδη Ειρηνή που κατέκτησε την 5η θέση.

Αναλυτικά παραθέτουμε τα αποτελέσματα του αγώνα.

RESULTS_PANEL_RG_AB_2011.pdf

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και στις προπονήτριες τους!!!


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής κατηγορίας Γυναικών - Νεανίδων θα διεξαχθεί 9-10/04/2011 στο Κλειστό Γυμναστήριο "Ιωάννης Μελισσανίδης" στην Θεσσαλονίκη. 

Στη διοργάνωση θα πάρουν μέρος οι αθλήτριες που έπιασαν το απαιτούμενο βαθμολογικό όριο στην προκριματική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος, που είχε γίνει τον περασμένο μήνα σε Λαύριο και Θεσσαλονίκη.

Στην κατηγορία γυναικών δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν 21 αθλήτριες, που θα αγωνιστούν σε στεφάνι, μπάλα, κορύνες και κορδέλα, ενώ στις νεανίδες θα συμμετάσχουν στα ίδια όργανα 71 αθλήτριες γεννημένες μεταξύ 1996 και 1998.

Η παρουσία των αθλητριών της Δραπετσώνας θα γίνει και με τους δύο συλλόγους μας.

Αναλυτικά με τον Δ.Α.Σ Δραπετσώνας θα συμμετάσχουν οι αθλήτριες Κεσσίδη Ειρήνη, Κοντογιάννη Ζωή, Μουσταφά Μόνα, Ξυνορόδου Κλειώ και Σωτάκη Φραντζέσκα ενώ με τον Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας θα αγωνιστούν οι αθλήτριες Γλαβά Κλαίρη, Γεωργαντά Μάγδα, Σιμιτζή Νικολέτα και Τζανιδάκη Σταυρούλα.

Θυμίζουμε ότι στην προκριματική φάση κατακτήσαμε στο σύνθετο ομαδικό την 3η και 5η θέση αντίστοιχα.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες μας


Το πρόγραμμα της διοργάνωσης:

 

Σάββατο 9 Απριλίου

09:00 - 12:00: Σύνθετο ατομικό & Ομαδικό νεανίδων - Α' όμιλος (1ο, 2ο και 3ο όργανο)

12:20 - 15:20: Σύνθετο ατομικό & Ομαδικό νεανίδων - Β' όμιλος (1ο, 2ο και 3ο όργανο)

15:40 - 16:20: Αγώνας επίδειξης Εθνικής ομάδας ανσάμπλ

16:40 - 19:40: Σύνθετο ατομικό & Ομαδικό νεανίδων - Γ' όμιλος (1ο, 2ο και 3ο όργανο)

20:00 - 23:20: Σύνθετο ατομικό & Ομαδικό γυναικών

 

Κυριακή 10 Απριλίου

10:00 - 11:00: Σύνθετο ατομικό & Ομαδικό νεανίδων - Β' όμιλος (4ο όργανο)

11:15 - 12:15: Σύνθετο ατομικό & Ομαδικό νεανίδων - Γ' όμιλος (4ο όργανο)

12:30 - 13:30: Σύνθετο ατομικό & Ομαδικό νεανίδων - Α' όμιλος (4ο όργανο)

14:00 - 15:00: Αγώνας επίδειξης Εθνικής ομάδας ανσάμπλ

15:40 - 17:00: Τελικοί οργάνων γυναικών

17:25 - 18:45: Τελικοί οργάνων νεανίδων


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ 02-03/04/2011

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΥΝΘΕΤΟΥ ΟΜΑΔΙΚΟΥ


  1. ΟΓΗΡΑ                                 233,300β.
  2. Α.Σ.ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ "ΗΕΤΙΩΝ"     223,425β.
  3. Α.Ο.ΠΑΛΜΟΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ    207,000β.
  4. ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΣ                      200,325β.
  5. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                    190,000β.
  6. Σ.ΦΙ.Γ.ΜΟΣ                           183,475β.
  7. ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ                 171,700β.
  8. ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ        144,000β.

  9. ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΟ ΧΩΡΙΣΤΑ:
  10. ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ Δ1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc
  11. ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΟ Δ1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc
  12. ΣΧΟΙΝΙ Δ1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc
  13. ΜΠΑΛΛΑ Δ1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc
  14. ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ Δ2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc
  15. ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΟ Δ2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc
  16. ΣΧΟΙΝΙ Δ2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc
  17. ΜΠΑΛΛΑ Δ2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.doc



ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

alt

ΣΑΒΒΑΤΟ 02/04/2011


10:20 - 12:10 1ος όμιλος Παγκορασίδων (2 όργανα)

12:10 - 12:20 Διάλειμμα

12:20 - 14:30 2ος όμιλος Παγκορασίδων (2 όργανα)

14:30 - 15:20 Διάλειμμα

15:20 - 17:40 3ος όμιλος Παγκορασίδων (2 όργανα)

17:40 - 17:50 Διάλειμμα

17:55 - 20:00 4ος όμιλος Παγκορασίδων (2 όργανα)


ΚΥΡΙΑΚΗ 03/04/2011

 

10:30 - 11:20 1ος όμιλος Παγκορασίδων (1 όργανο)

11:20 - 11:30 Διάλειμμα

11:30 - 12:30 2ος όμιλος Παγκορασίδων (1 όργανο)

12:30 - 13:15 Διάλειμμα

13:15 - 14:20 3ος όμιλος Παγκορασίδων (1 όργανο)

14:20 - 14:30 Διάλειμμα

14:30 15:30 4ος όμιλος Παγκορασίδων (1 όργανο)


ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΑΣ!!!!!!


alt

ΚΛΗΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Σήμερα πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τον αγώνα κατηγορίας Παγκορασίδων που θα διεξαχθεί στις 02-03/04/2011 στο Κλειστό Γυμναστήριο "Χαρά Καρυάμη" στο Ηράκλειο.

Αναλυτικά στον αγώνα θα συμμετάσχουν 25 σωματεία με συνολικό αριθμό αθλητριών 92. Οι αθλήτριες είναι χωριστένες σε 4 διαφορετικούς ομίλους.

Οι αθλήτριες τους συλλόγου μας θα αγωνιστούν με την εξής σειρά:

Α΄ Όμιλος

Νο 4   Χατζηπετρή Ειρήνη

Νο 20 Σωτηρίου Χριστίνα - Μαρία

Β΄ Όμιλος

Νο 42  Γούτη Γαλήνη

Γ΄ Όμιλος

Νο 50  Παττακού Μαρία

Δ΄ Όμιλος

Νο 84    Ανδρονίκου Ευανθία 


Η ενημέρωση για το ωράριο διεξαγωγής του κάθε ομίλου θα αναρτηθεί σύντομα.


1ος ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ο Γυμναστικός σύλλογος Νέου Ηρακλείου με την αιγίδα της Α.Ε.Σ.Γ.Α προκηρύσει αγώνα Ρυθμικής Γυμναστικής για την κατηγορία Παγκορασίδων στις 02-03/04/2011 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Δμου Ηρακλείου "Ολυμπιονίκης Χαρά Καρυάμη" (Ζεφύρου 21 & Θησέως Ηράκλειο Αττικής).

Η παρουσία του συλλόγου μας θα γίνει με 5 αθλήτριες.

Συγκεκριμένα θα αγωνιστούν με τον Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ οι:

  • Ανδρονίκου Ευανθία
  • Γούτη Γαλήνη
  • Παττακού Μαρία
  • Σωτηρίου Χριστίνα
  • Χατζηπετρή Ειρήνη

Το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων και η κλήρωση των αθλητριών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 30/03/2011 στις 19:00μμ

 

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΛΑΥΡΙΟ 19-20/03/2011

Τα αποτέσματα του Προκριματικού αγώνα Α-Γ-Ε περιφερειών είναι:

ΣΥΝΘΕΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ

1. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                        275,250

2. ΑΠΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΥΘΜΟΣ    267,625

3. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ                  265,525

4. ΣΦΙΓΜΟΣ                                      249,225

5. ΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΗΕΤΙΩΝ    246,150

6. ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ                           244,850

7. ΑΣ ΕΙΡΗΝΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ              241,725

8. ΓΣ ΑΡΕΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ                 233,575

ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ

1. ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗ ΕΥΡΙΔΙΚΗ         Παλμός Αργυρούπολης      93,250  

2. ΑΝΔΡΙΑΝΑΚΗ ΒΙΛΕΛΜΙΝΗ     ΓΣ Ηλιούπολης                 92,550

3. ΑΛΕΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ       ΓΣ Ηλιούπολης                 92,450

4. ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΖΩΗ               ΔΑΣ Δραπετσώνας           92,400

5. ΓΑΣΠΑΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ               ΓΣ Ηλιούπολης                  90,250

6. ΣΜΥΡΛΗ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ                 Ευριάλη Γλυφάδας             89,800

7. ΚΟΚΚΙΝΕΛΗ ΑΝΤΩΝΙΑ            Ολυμπιακός Ρυθμός          89,475

8. ΜΑΛΑΦΕΚΑ ΟΛΓΑ                      Ολυμπιακός Ρυθμός           89,150

11. ΤΖΑΝΙΔΑΚΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ       Ηετιών Δραπετσώνας       87,475

12. ΚΕΣΣΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ                   ΔΑΣ Δραπετσώνας           86,275

13. ΞΥΝΟΡΟΔΟΥ ΚΛΕΙΩ               ΔΑΣ Δραπετσώνας           85,625

18. ΣΙΜΙΤΖΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ             Ηετιών Δραπετσώνας       84,025

25. ΜΟΥΣΤΑΦΑ ΜΟΝΑ                 ΔΑΣ Δραπετσώνας           80,925

27. ΣΩΤΑΚΗ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ         ΔΑΣ Δραπετσώνας           80,350

41. ΓΛΑΒΑ ΦΩΤΕΙΝΗ                    Ηετιών Δραπετσώνας       74,650

58. ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ   Ηετιών Δραπετσώνας       33,475 (συμμετοχή σε 2 όργανα)

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΙΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ & ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!!!!!!


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Ο Προκριματικός Αγώνας Πανελλήνιου Πρωταθλήματος κατηγορίας Νεανίδων θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 19-20/3/2011 στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου.

Η συμμετοχή των αθλητριών μας θα είναι:

Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: Κεσσίδη Ειρήνη, Κοντογιάννη Ζωή, Μουσταφά Μόνα, Ξυνορόδου Κλειώ & Σωτάκη Φραντζέσκα

Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: Γεωργαντά Μάγδα, Γλαβά Κλαίρη, Σιμιτζή Νικολέτα & Τζανιδάκη Σταυρούλα


Πρόγραμμα του αγώνα


Σαββάτο 19/3/2011

10:30 - 12:30 1ος όμιλος Νεανίδων (2 όργανα)

12:30 - 12:40 Διάλειμμα

12:40 - 14:45 2ος όμιλος Νεανίδων (2 όργανα)

14:45 - 15:45 Διάλειμμα

15:50 - 17:50 3ος όμιλος Νεανίδων (2 όργανα)


Κυριακή 20/3/2011

10:00 - 12:00 2ος όμιλος Νεανίδων (2 όργανα)

12:15 - 14:15 3ος όμιλος Νεανίδων (2 όργανα)

14:15 - 14:45 Διάλειμμα

14:45 - 16:45 1ος όμιλος Νεανίδων (2 όργανα)


18:45 Απονομές Επάθλων


ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Τα αποτελέσματα του αγώνα κατηγορίας νεανίδων που πραγματοποίηθηκε στην Ηλιούπολη 26-27/02/2011 είναι:

ΣΥΝΘΕΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ

1. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ                272,250β

2. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ            259,325β

3. ΑΠΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΥΘΜΟΣ   258,200β

4. ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ        242,800β

5. ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ                    238,450β

6. ΓΣ ΑΡΕΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ             226,500β

7. ΑΣ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ   223,975β

ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ

1. ΑΛΕΥΡΟΓΙΑΝΝΗ ΚΟΡΙΝΑ   ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ            92,325β

2. ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΟΥ ΕΥΡΙΔΙΚΗ ΠΑΛΜΟΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ   91,375β

3.ΑΝΔΡΙΑΝΑΚΗ ΒΙΛΕΛΜΙΝΗ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ             90,250β

4. ΓΑΣΠΑΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ       ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ             89,675β

5. ΤΖΑΝΙΔΑΚΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ     88,275β - 2η στη Κορδέλα - 4η στη Μπάλα - 8η στις Κορίνες

6. ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΖΩΗ      ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ          88,025β - 2η στη Μπάλα - 5η στο Στεφάνι

7. ΚΕΣΣΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ         ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ           86,750β - 6η στο Στεφάνι - 7η στη Μπάλα - 7η Κορίνες

8. ΜΑΛΑΦΕΚΑ ΟΛΓΑ          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΥΘΜΟΣ        86,450β

13. ΞΥΝΟΡΟΔΟΥ ΚΛΕΙΩ     ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ           83,450β - 5η στις Κορίνες

16. ΣΙΜΙΤΖΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ   ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ       82,700β

18. ΜΟΥΣΤΑΦΑ ΜΟΝΑ       ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ            80,350β

19. ΣΩΤΑΚΗ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ            80,300β

32.ΓΛΑΒΑ ΚΛΑΙΡΗ           ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ       71,825β - 8η στη Κορδέλα

43. ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ ΜΑΓΔΑ    ΗΕΤΙΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ        31,575β (συμμετοχή σε 2 όργανα)

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μας και ευχόμαστε καλή συνέχεια στην Προκριματική Φάση


ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΡΥΘΜΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ

Προγραμμα αγώνων:


Σαββάτο 26/02/2011

11:00 - 11:45 Α΄ Όμιλος κατηγορίας Γυναικών

11:45 - 12:00 Διάλειμμα

12:00 - 13:30 Α΄ Όμιλος κατηγορίας Νεανίδων

13:30 - 14:30 Διάλειμμα

14:30 - 16:00 Β΄ Όμιλος κατηγορίας Νεανίδων

16:00 - 16:15 Διάλειμμα

16:15 - 17:45 Γ΄ Όμιλος κατηγορίας Νεανίδων


Κυριακή 27/02/2011

10:55 - 11:30 Α΄ Όμιλος κατηγορίας Γυναικών

11:30 - 11:50 Διάλειμμα

11:50 - 13:10 Α΄ Όμιλος κατηγορίας Νεανίδων

13:10 - 14:00 Διάλειμμα

14:00 - 15:20 Β΄ Όμιλος κατηγορίας Νεανίδων

15:20 - 15:40 Διάλειμμα

15:40 - 17:00 Γ΄ Όμιλος κατηγορίας Νεανίδων

17:15 - 17:45 Απονομές


Οι αθλήτριες μας αγωνίζονται και στους τρεις ομίλους κατηγορίας Νεανίδων. Συγκεκριμένα στον Α΄ όμιλο θα αγωνιστούν η Κεσσίδη Ειρήνη και η Σιμιτζή Νικολέτα, στον Β΄ όμιλο η Σωτάκη Φραντζέσκα, Γεωργαντά Μάγδα, Ξυνορόδου Κλειώ και Τζανιδάκη Σταυρούλα και στον Γ΄ όμιλο η Κοντογιάννη Ζωή, Γλαβά Κλαίρη και η Μουσταφά Μόνα.


Ευχόμαστε καλή επιτυχία!!!!!



1ος Αγώνας για την κατηγορία Νεανίδων

Η αγωνιστική περίοδος για την ρυθμική γυμναστική ξεκινά το Σαββατοκύριακο 26-27/02/2011 με τις αθλήτριες που ανήκουν στην κατηγορία των Νεανίδων. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίας Μαρίνας στην Ηλιούπολη. Η παρουσία της Δραπετσώνας θα είναι αισθητή καθώς θα αγωνιστούν συνολικά 9 αθλήτριες.

Αναλυτικά με το σωματείο Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ θα αγωνιστούν  οι αθλήτριες:

  • Κεσσίδη Ειρήνη
  • Κοντογιάννη Ζωή
  • Μουσταφά Μόνα
  • Ξυνορόδου Κλειώ
  • Σωτάκη Φραντζέσκα

και με το σωματείο Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ θα αγωνιστούν

  • Γεωργαντά Μάγδα
  • Γλαβά Κλαίρη
  • Σιμιτζή Νικολέτα
  • Τζανιδάκη Σταυρούλα

Το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων και η κλήρωση των αθλητριών θα γίνει την Τετάρτη 23/02/2011 στις 19:00μμ.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις αθλήτριες!!!!!


ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΡΥΘΜΙΚΗΣ

ribbon 1.JPG


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

LOGO.jpg

  Το νέο σχολικό έτος αρχίζει μαζί ξεκινούν τα τμήματα της ρυθμικής γυμναστικής των συλλόγων μας στην Δραπετσώνα, συνεχίζοντας έτσι την παράδοση των 15 τουλάχιστον χρόνων στο χώρο της γυμναστικής.

  Τα σωματεία μας είναι αναγνωρισμένα από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού καθώς και από την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία.

  Αποτελούνται από τα τμήματα των ακαδημιών, όπου χωρίζονται ανάλογα με το ηλικιακό (ηλικίες από 3 έως 18 χρονών) και μαθησιακό επίπεδο των παιδιών, τα οποία συμμετέχουν στα φεστιβάλ γυμναστικής καθώς επίσης και στις δύο ετήσιες αθλητικές εκδηλώσεις μας και τα αγωνιστικά τμήματα που συμμετέχουν και διακρίνονται στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα των αντίστοιχων κατηγοριών παγκορασίδων, κορασίδων και νεανίδων.

  Για πληροφορίες και εγγραφές στα τμήματα μας μπορείτε να μας επισκεφτείτε από την Τετάρτη 01/09/2010 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γ. Κασσιμάτης», Μ. Μπότσαρη και Ηρακλέους (απέναντι από τα ΤΕΛ Δραπετσώνας) από τις 4 - 8μμ. τηλέφωνο επικοινωνίας  210/4005834 ή στο Αθλητικό Κέντρο, Αλ. Παναγούλη και Μονεμβασίας από τις 6 - 8μμ. τηλέφωνο επικοινωνίας 210/4611151


 Έναρξη των μαθημάτων


Δευτέρα 13/09/2010


ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Καλό Καλοκαίρι!!!

 

Από τα τμήματα της ρυθμικής γυμναστικής ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ

 

 

Ραντεβού τον Σεπτέμβριο!!!!


ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Το τμήμα της Ρυθμικής Γυμναστικής στην Δραπετσώνα δραστηριοποιείται στο χώρο της γυμναστικής από το 1988 με τον Α.Γ.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ. Εν συνεχεία το 2004 το τμήμα μεταφέρεται στον σύλλογο Δ.Α.Σ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ και το 2009 δημιουργείται, λόγω αυξημένων αναγκών, και ο σύλλογος Α.Σ. «ΗΕΤΙΩΝ» ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ. Τα δύο σωματεία έχουν ενεργή και ταυτόχρονη λειτουργία. Είναι αναγνωρισμένα από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και είναι μέλη της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας (ΕΓΟ) καθώς και της Τοπικής Ένωσης Γυμναστικής Αττικής (Α.Ε.Σ.Γ.Α).

Σήμερα η παρουσία του τμήματος, μέσω των σωματείων Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας και «ΗΕΤΙΩΝ» Δραπετσώνας, είναι τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο όσο και σε μαζικό αθλητισμό με κύριο στόχο την ανάπτυξη των κινητικών δεξιοτήτων των παιδιών - αθλητριών, αλλά ταυτόχρονα την κοινωνική και ψυχική αρετή τους με στοιχεία συνεργασίας, ομαδικότητας, αυτοπειθαρχίας, αυτοπεποίθησης, υπομονής και επιμονής και την καλλιέργεια ελεύθερης και δημιουργικής έκφρασης.

Το αγωνιστικό τμήμα συμμετέχει και διακρίνεται στα πρωταθλήματα που διοργανώνονται από την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία (ΕΓΟ) καθώς και από την Τοπική Ένωση Γυμναστικής Αττικής (Α.Ε.Σ.Γ.Α) σε όλες τις αγωνιστικές κατηγορίες προαγωνιστικό (8χρονών), παγκορασίδες (9-10χρονών), κορασίδες (11-12χρονών), νεάνιδες (13-15χρονών) και γυναίκες (16 και άνω).

 

 

Αναδρομή

 

Οι επιτυχίες σε Πανελλήνιο και Διεθνή επίπεδο ξεκίνησαν με τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του τμήματος, 6η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 1991 στην κατηγορία Νεανίδων με την αθλήτρια μας Κουτσουκου Καλλιόπη, που σήμερα είναι υπεύθυνη προπονήτρια του αγωνιστικού τμήματος. Οι επιτυχίες σε διεθνές επίπεδο συνεχίστηκαν και αναφέρουμε ενδεικτικά την Κάκιου Μαρία 6η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και πρόσφατα 9η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνο με την Πλεξίδα Παρασκευή (επίσης βοηθό - προπονήτρια του αγωνιστικού τμήματος).

Σε Πανελλήνιο επίπεδο αναφέρουμε χαρακτηριστικά την πορεία μας τα (5) τελευταία χρόνια:

  • 2005: 3η θέση Σύνθετο Ομαδικό κατηγορία Νεανίδων και 2η θέση στην κατηγορία Παγκορασίδων.
  • 2006: 3η θέση Σύνθετο Ομαδικό κατηγορία Παγκορασίδων.
  • 2007: 1η θέση Σύνθετο Ομαδικό κατηγορία Παγκορασίδων.
  • 2008: 2η & 3η θέση Σύνθετο Ομαδικό κατηγορία Παγκορασίδων και 5η θέση Σύνθετο Ομαδικό κατηγορία Κορασίδων.
  • 2009: 2η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό κατηγορία Κορασίδων με τον Δ.Α.Σ Δραπετσώνας και αντίστοιχα 5η με τον Α.Σ. «ΗΕΤΙΩΝ» Δραπετσώνας.
  • Ταυτόχρονα σε όλα αυτά τα χρόνια υπήρξαν και πάρα πολλές ατομικές διακρίσεις ανά κατηγορία.

 


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Τα τμήματα Μαζικού Ρυθμικής Γυμναστικής δραστηριοποιούνται από το '99 στον Α.Γ.Σ Δραπετσώνας. Από το 2005 επαναδραστηριοποιούνται με τον ΔΑΣ Δραπετσώνας, ενώ παράλληλα δημιουργήσαμε το 2009 τον Α.Σ. "ΗΕΤΙΩΝ" Δραπετσώνας αποκλειστικά για τα τμήματα της Ρυθμικής.

Ανάλογα με την ηλικία και το μαθησιακό επίπεδο των παιδιών, χωρίζονται σε ακαδημίες:

"JUNIOR" : αποτελείται από μαθήτριες ηλικίας 3-4 ετών. Διδάσκονται μουσικοκινητική αγωγή, ρυθμική αγωγή και βασικά  βήματα μπαλέτου και ρυθμικής γυμναστικής. Λαμβάνουν μέρος στις χειμερινές και καλοκαιρινές επιδείξεις του συλλόγου μας.

"MINI" : αποτελείται από αθλήτριες ηλικίας 4-5 ετών. Διδάσκονται μουσικοκινητική αγωγή καθώς και βασικά στοιχεία του αθλήματος. Λαμβάνουν μέρος στις χειμερινές και καλοκαιρινές επιδείξεις του συλλόγου μας.

"KIDS" : αποτελείται από αθλήτριες ηλικίας 6-8 ετών. Διδάσκονται το βασικό ασκησιολόγιο του αθλήματος καθώς και το χειρισμό οργάνων και αντικειμένων ρυθμικής γυμναστικής. Από το 2009 λαμβάνουν μέρος στο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Γενικής Γυμναστικής "Για Όλους" του Δ. Περιστερίου καθώς και στις ετήσιες επιδείξεις του συλλόγου μας.

"TEENS" : αποτελείται από αθλήτριες ηλικίας 8-12 ετών. Διδάσκονται ασκησιολόγιο με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, χειρισμό οργάνων καθώς και χορευτικά στοιχεία. Συμμετέχουν κάθε χρόνο στα Πανελλήνια Φεστιβάλ Γενικής Γυμναστικής "Για Όλους" των Δήμων Ηρακλείου και Περιστερίου με σημαντικές διακρίσεις. Επίσης συμμετέχουν και στις ετήσιες επιδείξεις του συλλόγου μας.

Διεθνής πρόκριση : WORLD GYMNASTRADA 2011 Lausanne, Ελβετία.


"ΕΠΙΛΕΚΤΕΣ" : αποτελείται από επιλεγμένες αθλήτριες ηλικίας 11-18 ετών με υψηλό τεχνικό και κινησιολογικό επίπεδο. Λαμβάνουν μέρος σε Πανελλήνια και Διεθνές Φεστιβάλ Γεν.ικής Γυμναστικής "Για Όλους" των Δήμων Ηρακλείου, Περιστερίου, Αργυρούπολης, Βύρωνα και Κεφαλονιάς με σημαντικές διακρίσεις, όπως στα GALA και BEST OF ...; αυτών. Συμμετέχουν επίσης στις ετήσιες επιδείξεις του συλλόγου μας.

Διεθνής προκρίσεις : 1) EUROGYM 2008 Albi, Γαλλίας 2) EUROGYM 2010 Odense, Δανίας 3) WORLD GYMNASTRADA 2011 Lausanne, Ελβετίας.


"ΜΟΝΤΕΡΝΟ 1" : αποτελείται από αθλήτριες ηλικίας 7-10 ετών. Μυούνται στην τέχνη του μοντέρνου χορού και διδάσκονται βασικές έννοιες, ασκησιολόγιο, ύλη των grades I.S.T.D, Jazz, Hip-Hop.  Συμμετέχουν στα Πανελλήνια Φεστιβάλ Γενικής Γυμναστικής "Για Όλους" των Δήμων Ηρακλείου και Περιστερίου καθώς και στις ετήσιες επιδείξεις του συλλόγου μας.

"ΜΟΝΤΕΡΝΟ 2" : αποτελείται από αθλήτριες ηλικίας 10-18 ετών. Μυούνται στην τέχνη του μοντέρνου χορού και διδάσκονται βασικές έννοιες, ασκησιολόγιο contemporary dance, ύλη των grades I.S.T.D, Jazz, Hip-Hop και αυτοσχεδιασμό. Συμμετέχουν στα Πανελλήνια Φεστιβάλ Γενικής Γυμναστικής "Για Όλους" των Δήμων Ηρακλείου και Περιστερίου, με διακρίσεις στα GALA αυτών καθώς και στις ετήσιες επιδείξεις του συλλόγου μας.




ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ


Οι χωροι άθλησης των τμημάτων μας είναι:


Α) Κλειστό Γυμναστήριο "Γ. ΚΑΣΣΙΜΑΤΗΣ"

ΟΔΟΣ: ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ & ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ, ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ

ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 210-4005834κλειστο γυμναστήριο Γ.ΚΑΣΣΙΜΑΤΗΣ.jpg


Β) Αθλητικό Κέντρο Δήμου Δραπετσώνας

ΟΔΟΣ: ΑΛΕΞ. ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ & ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ, ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ

ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 210 - 4611151

 φωτο αποθήκες.JPG   φωτο αποθήκες 2.JPG


ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ 2011


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Η κλήρωση του αγώνα πραγματοποιήθηκε στις 18:00μμ στο Κλειστό γυμναστήριο Λαυρίου. Οι αθλήτριες μας αγωνίζονται ως εξής:

Α΄ Όμιλος Νεανίδων 10:30πμ

Μουσταφά Μόνα, Κοντογιάννη Ζωή & Γλαβά Κλαίρη

Β΄ Όμιλος Νεανίδων 12:30μμ

Ξυνορόδου Κλειώ, Σιμιτζή Νικολέτα, Κεσσίδη Ειρήνη & Σωτάκη Φραντζέσκα

Γ΄ Όμιλος Νεανίδων 15:45μμ

Τζανιδάκη Σταυρούλα & Γεωργαντά Μάγδα


Καλή Επιτυχία!!!!!!!